daSjPz l fa van fransen [I BLAEUE ACOLYE EELAND Reeuws Orkest honderd jaar GALLERY WAAROM NAAR EEN REISBURO? WAAROM NAAR HOIMNDH<TERN4TION4L Reisburo De Instrumentale' Vriend Vijf concerten Conlaclpersoon H v Toiigeien Adres Londensekaai 1 4331 JG Middelburg Teleloon 0118035732 accountants- administralieconsulenten Antiquarische topographic Bellamvpark 22 Decoratieve prenten 4381 CK Vlissingen Maritieme schilderijen Tel. 01184-12920 Aquarellen Ook op zondag geopend van 14.00-17.00 uur. En op afspraak. Uitblad voor Zeeland, oktober 1988 Dit blad verschijnt 10 keer per jaar in een oplage van IO.oqö exemplaren. Uitgave: Stichting Uitblad voor Zeeland, Middelburg Redaktie-adres: Molendijk 46, 4339 AD Nw.- en St. Jooslana telefoon 01182-2741. Het Uitblad is gratis af te halen in bibliotheken, schouwburgen filmzalen, VVV-kantoren en andere openbare gebouwen en bijae adverteerders in dit blad. Wie het Uitblad maandelijks thuisgestuurd wil krijgen, kan donateur worden. Dat kost minimaal 30,00 per jaar, te storten oj rekening nr. 3350.84.648 van de Rabo-bank Middelburg t.n.v Stichting Uitblad voor Zeeland, of door het invullen van debonon pagina 3, dan krijgt u een acceptgirokaart thuisgestuurd. Aan het uitblad werken mee: Jean Quist, Ramon de Nennie, Geert Overdam, Nico Out, Hans Hamelink, Kees Slager, Jaap van Mourik, Willem Huybrechs, Henk Scholten en Trudi Warns. Grafische verzorging: Trudi Warns Drukwerk: Zoeteweij Yerseke Informatie over de komende evenementen op kultureel gebied in Zeeland moeten uiterlijk de vijfde van de maand vóór de maand van verschijning bij de redaktie aanwezig zijn. Omdat het Uitblad nauw samenwerkt met de provinciale VVV, kunnen agenda- gegevens, eveneens voor de vijfde van de maand, gestuurd worden naar: VVV-Zeeland, Postbus 123, 4330 PC Middelburg. Advertenties (en veranderingen in advertenties) moeten uiterlijk y n uniek orkest viert deze maand en het Lpende jaar het 100-jarig bestaan. Lnt uniek is het Zeeuws Orkest. Dat beweren zowel de Commissaris van de /oningin Boertien als voorzitter F. favenier in het jubileumboekje. 'Immers', ildus Boertien, 'nergens in Nederland Keft men een combinatie aan van 0oeps- en amateurmusici op een zo boog artistiek niveau.En Tavenier voegt 8r aan toe: 'De unieke status van het orkest, waarin gedreven amateurs en talentvolle vakmusici naar een artistiek \esultaat streven, blijft als uitgangspunt phandhaafd. De bindende factor is tfthousiasme in musicis'. Dankzij die unieke samenwerking van amateurs en profs heeft het Zeeuws Orkest de laatste tijd van de nood een jeugd weten te maken. Zeeland was altijd al een provincie zonder eigen beroeps symfonie-orkest. In de jaren MUVCl ICI III CO V°'1 vciaiiuu.iiiaw"'"P oy l Ml W» uw VI nwoi. Ill ww jMivii de eerste van de maand vóór de maand van verschijning ,gstig heeft men nog wel eens gedacht ..«Ardornnnonowon hii hpt rpdaktie-adres. Advertentiemoor schriftelijk worden opgegeven bij het redaktie-adres. Advertentie tarieven zijn op aanvraag verkrijgbaar. Foto voorpagina: Dick van der (v.l.n.r.). Foto: Ronald Sweering Stoep en Joost Prinsen Omdat wij, Ilse, Petra, Mieke, Sascha, Wendy, Els, Pietje, Sandra, Annelies, Gerrie, Anja, Marjo, Eveline, u graag informeren over reizen. Met z'n allen kennen we (bijna) de hele wereld. Onze reislust, opleiding en ervaring verzekeren u een goed advies. Middelburg Londensekaai 19, tel. 01180-27758 Vlissingen Paul Krugerstraat 21, tel. 01184-17710 Goes Voorstad 18, tel. 01100-20220 Bergen op Zoom Antwerpsestraat 5, tel. 01640-37943 Terneuzen Westkolkstraat 36, tel. 01150-12251 Ook verhuur van luxe touringcars aan een provinciaal beroepsorkest, maar ai snel was duidelijk, datzoietsfinancieel heel zwaar zou worden voor deze jjnbevolkte provincie. Bovendien kwa aien er in die tijd van 'cultuurspreiding' herhaaldelijk beroepsorkesten van el ders naar Zeeland. Maar sinds de bezuinigingen steeds heviger werden, raakte zeeland als enige provincie verstoken van regelmatige bezoeken van een beroepsorkest. In dat vult het Zeeuws Orkest nu een onmisbare en unieke positie. Eigenlijk is de naam Zeeuws Orkest nog maar 18 jaar oud. Het was in 1970 dat'De fereniging voor Instrumentale Muziek' te Middelburg (kortweg de 'Instrumentale' jenoemd) samensmolt met het Zeeuws Kamerorkest uit Goes. En het is 'de Instrumentale', die op 19 oktober 1888 werd opgericht met de Duitser Joh. Cleuver als dirigent. Jarenlang bleef 'de Instrumentale' een typisch Middelburgs orkest, waarin in woners van die stad, die de muziek als liefhebberij beoefenden, ook toen al samen met beroepsmusici, enkele keren per jaar optraden. Er werden eigen concerten gegeven en men deed aan koorbegeleiding. Zelden of nooit kwam men echter buiten de stad. Pas na de Tweede Wereldoorlog concer teerde men ook in andere Walcherse plaatsen. Na de komst van dirigent Jan Out in 1960 wordt ook de rest van Zeeland tot 'speelveld' van 'de Instru mentale' verklaard. In 1970 —na de fusie met het Zeeuws Kamerorkest— geeft het Zeeuws Orkest het eerste concert in Zierikzee. Sindsdien is het Zeeuws Orkest een begrip geworden. Per jaar worden tien tot twaalf concerten gegeven door een orkest, dat bestaat uit zo'n dertig amateur-strijkers, aangevuld met vijftien beroepsmusici en (afhankelijk van het uit te voeren werk) enkele tientallen blazers en slagwerkers, bestaande uit docenten van de Zeeuwse Muziekschool en be roeps van elders. Na het overlijden van dirigent Jan Out, fcwam in 1977 Louis Stotijn bij het orkest. Toen hij verleden jaar in verband met zijn leeftijd het orkest verliet, werd besloten om voorlopig geen vaste dirigent meer te nemen, maar te gaan werken met regelmatig terugkerende gastdirigenten. Dat zijn voor dit en het komend jaar Lex Veelo en Jan Stulen. Wie deze sympathieke honderdjarige wil steunen door het bezoeken van een concert, kan elders op deze pagina terecht. Maar men kan nog meer doen, namelijk lid worden van de vereniging 'Vrienden van het Zeeuws Orkest'. Dat kost een tientje per persoon per jaar (echtparen minimaal §15,00). Verdere informatie is te krijgen op tel. 01181 1693. Met een serie van vijf concerten begint het Zeeuws Orkest in november de viering van het eeuwfeest. Onder leiding van Lex Veelo en met solis tische medewerking van de violiste Isabelle van Keulen en de harpiste Sonja Bollen wordt een concert gebracht dat bestaat uit de ouverture Artimisia van Cimarosa, het Vioolcon cert KV 219 van Mozart, Dansen voor harp en strijkers van Debussy, Poème voor viool en orkest van Ohausson en De Tovenaarsleerling van Dukas. Grote Kerk Goes, 23 novSchelde- kwartier Vlissingen, 24nov.;Zuidland- theater Terneuzen, 25 nov.; Concert -aal Middelburg, 26 en 27 november.

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1988 | | pagina 3