0 Restaurant Valentijn Het Zeeuwse landschap door het oog van de schilder 19 Reynier de Muynck in Art-titude Jan Snoeck in Bellamy 19 Tineke Zaadnoordijk in La Strada Nieuwendijk 14 4381 BX Vlissingen Tel. 01184 - 16450 E X P n S I T I F. s Mocht u het deze maand te koud vinden om buiten van natuur en landschap te genieten, dan hoort altijd nog een bezoek aan Galerie Esprit, het Zeeuws Biologisch Museum en de Zeeuwse Bibliotheek tot de mogelijkhe den. Op al deze locaties kunt u door het oog van de schilder, de tekenaar of de graficus Zeeland bekijken, met af en toe een uitstapje naar andere contreien. In Esprit in Clinge wordt Zeeuwsch- Vlaanderen door 5 Nederlandse en 6 Begische kunstenaars in beeld gebracht. In Oostkapelle is het thema wat breder: 'Zeeuwen zien de natuur'. U kunt er kennis maken met werk van levende kunstenaars, die allen hun figuratieve visie op natuur en landschap geven. De tentoonstelling is een vervolg op een eerdere, veel publiek trekkende, expositie. Het Zeeuws Kunstenaarscentrum brengt in de reeks 'Kunst boven water' schilderijen van een vijftal kunstenaars uit de periode 1940-1960. Zij hadden Zeeuwsch-Vlaande- ren tot domicilie en het zal niemand verbazen dat ook in hun werk landschap en natuur een grote rol spelen. De tentoonstel ling geeft een goed beeld van de traditie en de langzaam in het werk van Metsers, Fastenhout en Jaspers doordringende ver nieuwing. In Art-titude te Vlissingen zijn foto's te zien van deze in Goes wonende kunstenaar. In eerste instantie is de Muynck schilder, maar ook de performance en de fotografie hebben zijn aandacht. Hij schildert aan vervlogen tijden herinnerende draperieën in een nauwgezette en toch luchtige stijl, en mensen, waarbij vooral relaties en gevoe lens naar voren komen. Ter voorbereiding van zijn schilderijen maakt hij naast schetsen en tekeningen ook foto's. Daarop schildert hij soms, of hij verknipt ze en gebruikt ze in collages. Zo ontstaan ook op zichzelf staande wereken, waarvan de meest recente tot en met 15 januari in de huiskamer van Leon Riekwel te zien zijn. U hoeft niet voor het raam in de kou te blijven staan: als u aanbelt kunt u bij aanwezig heid van Riekwel of echtgenoteook naar binnen. Na Karola Perazzo stelt vanaf 14 januari de Haagse kunstenaar Jan Snoeck in Bellamy 19 te Vlissingen tentoon. Snoeck is net als de andere exposanten in de reeks 'Sculptuur in textiel en keramiek' niet in een hokje te plaatsen. Hij zal in elk geval een reeks, schalen laten zien: een selectie uit de grote*! overzichtstentoonstelling die hij onlangs in de 'Princessehof' te Leeuwarden had. Hij is ook van plan iets te doen met dunne sluiers van textiel, een materiaal waarvoor hij zich is gaan interesseren toen iemand hem eens vroeg een vlieger te ontwerpen. Snoeck is een zestiger, die voor hij keramiek en textiel als materialen ging hanteren, beeldhouwde. Hij werkte met metaal, kunststof, brons en steen. Een vriendschap met een keramist zette hem op het spoor van klei en glazuur. Na een paar jaar keramische sculpturen te hebben gemaakt, kreeg de behoefte om te schilderen voorrang. Die werd gecombi neerd met keramiek: de schaal, met soms een diameter van 70 cm, is drager van de schildering. Schalen en borden zijn ook dragers van voedsel: Snoeck geeft zijn imaginaire eters tijdens de maaltijd een speelse verrassing mee. Portretten en gestalten blikken je al voor de 'maaltijd' aan: kwaadaardig, streng, sensueel of naïef. Ze zijn zo voer voor de geest, spiegel van de VLIEGENDE MAN' REINIER DE MtlYNCK eens: 'Ik hou van duidelijkheid, werk figuratief en probeer sterke vormen te maken, heldere lijnen te trekken. Er zijn mensen die dat karikaturaal of agressief noemen. Anderen vinden het expressief. Dat moeten ze zelf weten. Mijn onderwerpen zijn meestal mensen, soms ook dieren. Ik heb niet zo'n hoge dunk van mensen, maar vertrouw wie ik tegenkom. Da's natuurlijk wel gek. Maar zo zit het nu eenmaal.' Tineke studeerde tweeëneenhalf-jaar gele den af aan de Utrechtse Academie voor Beeldende Kunsten (vrije grafiek). Zij is niet meteen na de middelbare school gestart met haar kunstopleiding: 'Het zat altijd wel in me, net als de belangstelling voor mensen. Maar CINGE Galerie Esprit, Gravenstraat 99. 'Zeeuwsch-Vlaanderen' gezien door Begische en Nederlandse kunstenaars t/m 22 januari. Open: 13.30-17.00 uur. GOES La Strada, Tineke Zaadnoordijk grafiek Zaterdag 7 januari opening door Dhr. Heerebout. t/m 18 februari HULST Den Dullaert, Sport/aan 14. 'Van bij ons' 19 t/m 27 januari december. KATTENDIJKE Galerie Bekenes, Dorpsstraat 8-10. Werken van Annie Bosman en Frans Prumier respectievelijk aquarellen en surrealistische olieverven 15 t/m 29 januari. Open: za en zo 14-17 uur MIDDELBURG Galerie, Gortstraat 48. Willem Vader olieverfschilderijen t/m 31 dec. Open: 9-18 uur Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk. Kunst boven water een verkenning van beeldende kunst in Zeeland in de jaren veertig tot zestig, t/m 5 februari 'Originele werken van de jeugdillustrator Eric Carle 9 januari t/m 6 februari Open: openingstijden bibliotheek Kunstuitleen, Kuiperspoort 22. Schilderijen en etsen van Maarten Thie 17 dec t/m 28 jan. Open: di t/m za 13-17 uur en do 19-21 uur Atelier/Galerie Jonathan. St. Janstraat 60. 'Kaars en kandelaar' t/m 24 december Open: 10-16 uur. Zeeuws Museum, Abdij 3 'Bekroonde ontwerpers' t/m 26 februari. Open: 11-17 uur Galerie Balans 17, Balans 17 Vanita J. Noest 'Niet alle kijken op 1 voorwerp' t/m 7januari. Open: 12-17 uur. Galerie Basket, Schuitvlotstraat 32 Woody Amen tekeningen 6 januari t/m 5 februari. Open: 13-17 uur OOSTKAPELLE Zeeuws Museum Natuurhistorie, Duinvlietweg 6. 'Zeeuwen zien de natuur', t/m 30 jan. Duimelijntje natuurhistorische thema's uit het sprookje Tommelisse van Hans Christiaan Andersen t/m 26 februari. Open: di t/m vrij 11-17; za t/m ma 13.30-17 uur VLISSINGEN Art-titude, Singel 14. Reynier de Muynck 5 dec. t/m 15 januari. Open 9-22 uur Gal. Bellamy 19, Bel/amypark 19. Karola Pezarro t/m 11 januari Jan Snoeck 14 januari t/m 8 februari. Open: 10-12 en 13.30-17 uur Galerie Hugo May/and, Nieuwendijk Afro-Surinaamse houtsnijkunst. Open: 12-17 uur. eter. Spontaan en steeds open voor nieuwe mogelijkheden ging Snoeck op den duur de schilderingen in linosneden op hun gra fische mogelijkheden onderzoeken. Het is dus niet uitgesloten dat u in Bellamy 19 ook grafiek aantreft. De 28-jarige kunstenares Tineke Zaad noordijk uit Utrecht is geïnteresseerd in mensen en maakt figuratief werk. Toch is wat u in Goes krijgt voorgeschoteld geen zoete koek: sommigen noemen haar kunst zelfs agressief. Daar is Tineke het niet mee ik zag op tegen kunst. Dat was een andere wereld, niets voor mij. Ik ging biologie studeren. Na drie jaar studie bleef ik toch zitten met het gevoel dat ik wilde tekenen. Toen bedacht ik me dat dat nog steeds kon, dat ik er nu dan echt iets mee moest gaan doen. Ik meldde me aan bij de academie. Daar werd ik aangenomen.' Naast grafiek maakt Tineke ook boekjes: een combinatie van gedichten en tekeningen. Aan haar laatste boek ontleent zij de titel van de expositie: 'ik of de wanhoop van een dronken baviaan.' In Goes zijn een kleine twintig werken te zien, in formaat variërend van 30bij 60tot70bij 120cm, meestal lino's en houtsneden. Vaak in zwart-wit, hoewel sommige onderwerpen 'kleur moeten heb ben'. In die gevallen kiest Tineke voor heldere, primaire kleuren. Behalve grafiek toont zij boeken en trekpop pen. Ze zijn geïnspireerd door wat zij in haar omgeving ziet of meemaakt. Wat mensen doen boeit haar, inclusief sex en erotiek. Onlangs was een reeks werken van haar te zien op een tentoonstelling van erotische kunst. 'Maar erotiek is maar één van de onderwerpen die je in mijn werk terugziet. Je moet me er niet op vastpinnen.'

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1989 | | pagina 10