ans de baat SF®®! schoonheidsspecialiste parfumerie V.\NOV Roger Rabbit blijft nog even in Zeeland 23 Krisztina de Chatel Dans-talkshows in boekvorm Jeugddansfestival voor Zeeland verloren Dansdag in Amstelveen Roger Rabbit, de gecombineerde animatie/speelfilm blijkt ook de Zeeuwen aan te spreken. Het gevolg daarvan is, dat de film ook in het nieuwe jaar nog in enkele bioscopen (Goes, Hulst) te zien blijft. De Middel burgse filmtheaters houden de Ne derlandse film 'Spoorloos' nog even op het repertoire (zie recensie onder 't Beest) en brengen 'Un ragazzo di Clabria', die verleden jaar oktober al in première ging en die behalve in Middelburg ook één avond in het Terneuzense Porgy Bess te zien zal zijn (zie aldaar voor bespreking). Een nieuw jaar, een nieuwe messias: Michael Jackson! Candy Mountain Spoorloos Scherminkelstraat 33, Vlissingen Telefoon 01184-10055 bov.khanu^ Wie in Middelburg de nieuwste voorstelling van Dansgroep Krisztina de Chatel niet zag, heeft de kans 'Change' alsnog in het Terneuzense Zuidlandtheater mee te ma ken. 'Staunch', hun vorige productie, toonde een strijd op leven en dood. De dansers werden in een uitputtend ritme steeds verder ingesloten door schermen die hun bewegingen beperkten. In 'Change' bestaat het decor slechts uit licht: een ontwerp van beeldend kunstenaar Peter Struycken. Hij weet met kleur en computer een unieke ruimte te scheppen, waarin de bewegingen van de dansers optimaal tot hun recht komen. In 'Change' putten de dansers zich opnieuw uit, maar hun- trefzeker uitgevoerde bewegingen lij ken toch vanzelf te gaan. Strakke thema's worden met subtiele verschillen herhaald, waarbij elke dansers eigen accenten legt. In een zuivere danstaal presenteert De Chatel een metafoor voor wat leven kan zijn. De muziek, twee composities voor piano van David Borden, sluit perfect aan bij de heldere en tegelijk verrassende bewegingsthema's. 'Change' kent drie delen. In het eerste worden bewegingspatronen geïntroduceerd die in het middendeel tot een ziedend ritme exploderen om tenslotte weer tot rust te komen. Een zeldzame voorstelling met unaniem lovende kritieken.... Ter neuzen, 14 januari 'Ik vraag bezieling en techniek van mijn dansers. Alleen techniek vind ik vervelend. Het gaat erom wat er van een mens naar buiten komt...', zo stelde Rudi Dantzigtijdens een gesprek met Beppie Blankert en Tamara Huilmand in de Zeeuwse Bibliotheek. Dat gesprek was onderdeel van vier talkshows met mensen uit de danswereld. Dansers, choreografen, zakelijk leiders en critici vertelden over hun passie voor de dans. Nico Out stelde uit hun ontboezemingen een boekje samen 'Dans Plus' getilteld waarin deze en vele andere uitspraken te zinden zijn. De Zeeuwse Bibliotheek gaf het uit. Na een introductie van de gasten, leest u hoe zij denken over de ontwikkelingen in de dans, het leven van dansers en hun 'beweegredenen'. U maakt kennis met de werkwijze van drie Nederlandse choreo grafen en kijkt achter de schermen van kleine en grote gezelschappen. Vier toon aangevende critici vertellen tenslotte wat zij in dans zien. Het ruim dertig pagina's tellende boekje is verstuurd naar de bezoekers van de talk shows, maar ook in beperkte mate verkrijg baar bij Uit in Zeeland. Prijs ƒ2,50 plus portokosten. Twee keer vond in Zeeland het Nationale Jeugddansfestival plaats. Voor het eerst in Vlissingen, vier jaar geleden en in 1987 te Middelburg. Alle jeugddansgezelschappen gaven er acte de présence. Een derde keer zit er voor Zeeland niet in. De keuze van de voorbereidingscommissie is op Maastricht gevallen. Daar zijn betere accomodaties te vinden die minder ver uit elkaar liggen, een talrijker publiek en een internationale uitstraling. Is de verbouwing van de Middelburgse schouwburg dan toch te laat gekomen? Of er nog plaats is weten wij niet, maar 15 januari is een unieke gelegenheid om een flink deel van de Nederlandse dansgroepen aan het werk te zien. De Dienst voor Cultuur Amstelveen organiseert dan op drie locaties aldaar een reeks voorstellingen van twaalf gezelschappen. De dag is bestemd om uitkooporganisaties (nog) meer voor dans te interesseren. Tot de doelgroep rekent men ook het onderwijs. De dag kost ƒ30,00. Inlichtingen: 020-540.46.35. tterend FILM Nieuw in Vlissingen wordt 'A fish called Wanda' van John Sleeve, een fraaie komedie waarin o.a. John Cleese (van Monty Pyton) meespeelt. In Middelburg verwacht men 'The White Mischief' van Michael Radford. De film is gebaseerd op ware gebeurtenissen in Kenia in het begin van de jaren veertig. Een verzameling steenrijke Engelsen is de Tweede Wereldoorlog ontvluchten brengt in deze Afrikaanse kolonie de tijd zoek met sex, drugs en af en toe een orgie. Dat leventje eindigt abrupt met een moord; een schan daal dat doorklinkt tot in Engeland en er grote verontwaardiging over de levensstijl van de rijke nietsnutten oproept. De film, met een indrukwekkende verzameling ster ren, ziet er prachtig uit als een ouderwetse Hollywoodproductie, maar laat terecht een bittere nasmaak achter. Michael Jackson's 'Moonwalker' is onge twijfeld de meest spraakmakende film, waarmee de Zeeuwse bioscopen het nieuwe jaar ingaan. De film, waarin de superster u] zichzelf aan de wereld toont, is redelijk positief ontvangen. De film is onderhou dend, vaak verrassend, er zijn kosten noch moeite gespaard om met speciale effecten het publiek te overdonderen en Jackson haalt fraai uit naar de roddelpers, die allemaal onzin over hem de wereld instrooit. Wie Michael Jackson dan écht is, krijgen we daarna te zien: de super-ster ontpopt zich tot een soort Messias, die het in z'n eentje opneemt tegen al het Kwaad in de wereld. Dat had hij beter niet kunnen doen. In Trouw wordt hij daarom afgedaan als 'een ijdele, zelf-ingenomen kwast, die meent een bovenmenselike taak te moeten vervullen.' We moeten het hem maar niet kwalijk nemen: het Messias-complex is in de Amerikaanse show-bizz nu eenmaal sche ring en inslag. Kijk maar naar Prince.... (in Goes, Vlissingen en Terneuzen) 't Beest in Goes vertoont drie recente en interessante films. Op 6 januari Candy Mountain (1987), een film van Robert Frank met Tom Waits die op zoek gaat naar een eens fameuze gitaarbouwer, die zich heeft teruggetrokken uit de muziekscène en ergens in de grensstreek van de VS en Canada een kluizenaarsbestaan leidt. Op zijn zoektocht ontmoet hij vele boeiende maar in het leven teleurgestelde figuren. Behalve Tom Waits zijn ook andere bekende figuren uit de muziekscène in de film te zien o.a. Dr. John The Nighttripper, Joe Strum- mer en Leon Redbone. Op 13 en 14 januari is in 't Beest de film Spoorloos te zien, dé Nederlandse filmver rassing van de laatste tijd, reeds bekroond tijdens de filmdagen in Utrecht met een Gouden Kalf en onlangs in Berlijn kreeg hoofdrolspeelster Johanna ter Steege een Felix (Europese filmprijs). Spoorloos is een film van Georg Sluizer. Op weg naar een vakantie in Zuid-Frankrijk hebben Saskia en Rex aanvankelijk problemen met de auto. Rex haalt benzine en bij de laatste stop voor de autoroute, lijkt alles oké. Saskia gaat nog even wat proviand halen, maar blijft weg en is spoorloos. Drie jaar later neemt een Fransman contact op met Rex en via hem komt hij dan toch achter de waarheid. Het a Let op de aktiviteiten van de S.L.A.Z.: Stichting Literaire Aktiviteiten Zeeland, een initiatief van: de Nutsacademie het Zeeuws Kunstenaars Centrum de Zeeuwse Bibliotheek en Boekhandel Fanoy

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1989 | | pagina 12