Gilles! Dagboek van een gek De Humorist Over de grens Jozef van den Berg The Stuffed Puppet Theatre levensverzekering een zorgeloos bestaan tegemoet kan zien.... Prins van Oranje Goes. 11 januari Speciaal voor Jan Decleir schreef Hugo Claus zijn nieuwe stuk. Nadere introductie van deze twee Vlaamse grootmeesters van respectievelijk het gesproken en het ge schreven woord lijkt ons volstrekt overbodig. 'Gilles!' is gebaseerd op de historische figuur Gilles de Rais, de Franse maarschalk die in 1440 in Nantes werd opgehangen en verbrand. Hij vocht aan de zijde van Jeanne d'Arc die hij liefhad en beschouwde als het puurste van Gods schepping. Als zij verbrand wordt en God niet ingrijpt om haar te redden, verliest hij zijn geloof en besluit hij God uit te dagen. Hij vermoordt honderden kinderen, kleine jongens, die tijdens het sterven zijn lust opwekken. In deze voorstelling, die in België inmiddels als een bom is ingeslagen, zien wij Gilles die zich voor zijn rechters moet verantwoorden voor hekserij, bloedige misdaden en seksue le misdrijven. Verschillende lagen van zijn persoonlijkheid komen daarbij naar voren: zijn arrogantie, zijn deemoed en zijn innerlijke twijfel. Claus zelf verzorgt de regie van deze bijzondere voorstelling. Stadsschouwburg Middelburg. 13 januari Het beroemde verhaal 'Dagboek van een gek' blijft Nederlandse acteurs boeien. Nadat Henk van Ulsen er enkele jaren geleden triomfen mee vierde, is nu Roger van Kerpel van het Nieuw Ensemble Raamtheater er mee op toernee. Gogol's verhaal beschrijft de langzame ontwikkeling van de waanzin van Proprist- sjin, een totaal aan lager wal geraakte, kleine ambtenaar, een radertje in de gigantische papiermolen van de Russische administratie uit de vorige eeuw. Als gevolg van zijn uitzichtloze situatie lijdt hij aan een zwaar minderwaardigheidscom plex, dat hij aanvankelijk met milde dromen weet te sussen. Maar als hij wanhopig verliefd wordt op de dochter van zijn baas, worden zijn dromen nachtmerries realiteit. In zijn oververhitte onderbewustzijn creëert hij een hele nieuwe wereld, waarin honden brieven schrijven en klerken koning van mSpanje worden. Gogol snijdt diep in het vlees van zijn tijd en zijn tijdgenoten: hij tekent ze in een JAN DECLEIR IN 'GILLES! ongenadige, vlijmscherpe karikatuur. De kleine, verpletterende luis Propristsjin gaat ten onder, maar mag dat tenminste doen in een heerlijke, troostende ijldroom, waarin hij, hoog boven de wolken, aan zijn miezerig bestaan ontsnapt. Vestzaktheater Vlissingen, 27 januari Een hoogtepunt in het toneelseizoen. Dat was vorig jaar 'De Fantast' en dat wordt dit jaar 'De Humorist'. Toevallig is dat niet, want het zijn beiden voorstellingen met de schitterende acteur/komediant John Kraaykamp in de hoofdrol. In 'De Humorist' van John Osborne speelt Kraaykamp een rol die hem op het lijf geschreven lijkt: die van de verlopen entertainer Archie Rice, die met oudbakken liedjes, uitdetijdse conférences en bebaarde moppen zijn publiek tracht te amuseren en desondanks thuis op handen wordt gedragen door zijn aan de drank verslaafde vrouw. Die vrouw wordt ge speeld door niemand minder dan Nelly Frijda en omdat ook Pieter Lutz en Dorijn Curvers meedoen kunnen we gerust spreken van een top-bezetting. Wie vorig jaar genoot van 'De Fantast' komt zeker weer; wie die voorstelling toen miste krijgt met 'De Humorist' een herkansing. Zuidlandtheater Terneuzen, 7 januari Stadschouwburg Middelburg, 17 januari Peter Faber en Olga Zuiderhoek speelden kort geleden onder regie van Lodewijk de Boer 'Danny en Roberta'. Het opmerkelijke sukses van deze voorstelling vroeg om een vervolg. Met de komst van Helmert Wou denberg was een 'harde kern' van het fameuze Werkteater weer compleet. Voor deze drie acteurs schreef Lodewijk de Boer het intrigerende toneelstuk 'Over de grens', met een automobilist, een lifster en een kluizenaar als personages. Een harde confrontatie —met veel bittere humor tussen drie vastgelopen mensen is het gevolg van een andere vastloper: die van de Amerikaanse slee... Zuidlandtheater Terneuzen, 12 januari De voorstellingen van Jozef van den Berg zijn altijd weer een complete verrassing. Ook nu weer: het enige dat bekend is, is de titel: 'De Ander' en ook dat is nog maar een werktitel. Toch kunnen wij u ook deze voorstelling weer zonder voorbehoud aan- EEN GEK' FOTO: SELLESLAGS BUREAU FOCUS HERMAN bevelen, want wat is er mooier dan een avond op avontuur gaan met een theater tovenaar? Begonnen als poppenkastspeler, vervolgens als poppentheatermaker waarin zijn ac teertalent een steeds belangrijker rol ging spelenkwam Jozef in zijn laatste pro gramma 'De Pleisterplaats' op een crusiaal punt in zijn theaterloopbaan. Een mens, om precies te zijn een vrouw, betrad het podium als zijn tegenspeler en hij maakte zijn poppen op aangrijpende wijze monddood. Betekent dit nu dat Jozef alleen, zonder zijn poppen op het toneel zal staan? Of samen met de vrouw, Marie-Claire Stambac? Wij zijn net zo benieuwd als u en rekenen in ieder geval weer op een fantasierijke, sprookjesachtige theateravond vol warmte, poëzie en subtiele humor. Stadsschouwburg Middelburg, 21 januari De Australiër Neville Tranter is sinds zijn optreden op het Festival of Fools 1978 in Nederland 'blijven hangen'. Sindsdien heeft hij zijn ademloze publiek in jongerencentra, vestzaktheaters en schouwburgen verrast 'OVER DE GRENS' FOTO: PIEF WEYMAN

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1989 | | pagina 4