KT .F.1NKI JNST Libris. Utu Complete Boekhandel specialist m: c 'Voyage to tomorrow' Zusterschap De Magische Trommel De wondere wereld van Nemo Wannes en Walter Purper Marjol Flore List Nu Herman Finkers de Ruiter met overrompelende voorstellingen in een sterk persoonlijke stijl. Zijn soms levens grote poppen zijn ware kunstwerkjes op zich en met hen tovert hij een vreemde wereld tevoorschijn, die gelijktijdig zowel sprook jesachtig, griezelig als wonderschoon is. Hij vestigde zijn naam in 1984 met zijn poppenversie van een thema uit het Faustverhaal: 'De Zeven Hoofdzonden'. In deze productie (te zien in 't Beest in Goes) brengt Tranter zijn schitterende poppen tot leven. Hoogmoed, Hebzucht, Jaloezie, Woe de, Vraatzucht, Luiheid en Wellust groeien in zijn handen uit tot aandoenlijke wezens die zich in een haat-liefdeverhouding uit leven in behaagzieke praatjes en mopper- verhalen tegen hun verwekkers, Faust en Mephisto. De pers schreef o.a. over dit juweeltje: 'Faust als aandoenlijk poppen theater', 'Neville Tranter: een volmaakte duivelskunstenaar', 'Indringend gruwelijk poppenspel', 'Ontroerende voorstelling'. In Middelburg brengt Tranter dit seizoen zijn allernieuwste productie, 'Kamer 5', een 'intieme psycho-thriller' aldus de Volks krant. Eens per maand geeft de directie van een psychiatrische kliniek een van haar patiënten middels een rollenspel de gele genheid vat te krijgen op zijn of haar ziekte. Dit gebeurt door de patient te confronteren met een publiek bestaande uit familie,, vrienden en geïnteresseerden. Een contro versiële vorm van therapie met risico's voor alle betrokkenen.... 't Beest Goes, 19 januari Stadsschouwburg Middelburg, 14 april Verenigd onder de naam Lamaqul maakten de Egyptenaar Sabrim El-Hamus en de Engelsman Terence Roe onder regie van Armand Perrenet de voorstelling 'Voyage to tomorrow', gebaseerd op het gelijknamige verhaal van de Egyptische schrijver Tawgiq El-Hakim. Hakim schreef, geïnspireerd door 'Huis Clos' van Sartre, een schets over twee moordenaars die levenslang tot elkaar veroordeeld zijn: de één, een Engelsman heeft zijn minnaar omgebracht, de ander, Egyptenaar, zijn vrouw. Afgesloten van de buitenwereld leiden de verschillen in taal, cultuur en sexuele geaardheid tot een explosieve situatie. Met een minimaal gebruik van attributen krijgt de toeschouwer door associatieve overgangen van heden naar verleden en van Londen naar Caïro inzicht in de twee geschiedenissen die hebben geleid tot de onmogelijke situatie in de cel. Toch, langzaam maar zeker, ontstaat een groeiend begrip en zelfs vriendschap tussen de twee personages die afwisselend eikaars rechter en minnaar spelen 'tot een suggestie ontstaat dat we twee minnaars bezig zien die spelen dat ze een moord hebben gepleegd. De dubbelzinnigheid van de situatie blijft tot het eind intact....' (Martin Schouten in De Volkskrant). Verleden najaar stond 'Voyage to tomorrow' geprogrammeerd op het Stagedoor Festival voor Multiculturele kunst in Nederland. 't Beest Goes, 26 januari Een éénakter door Starligt Company in de regie van Ans Schilders uit Kapelle. Na de val van de trap wordt Lieke verzorgd door haar zus Gemma, die zich voor het ongeval verantwoordelijk voelt. De sterk uiteenlo pende karakters van de zussen komen door het intensieve contact met elkaar in botsing. Het begrip 'zusterliefde' wordt ernstig op de proef gesteld, Terwijl de beide dames zich voorbereiden op de naderende kerstdagen probeert de jongste zus de juiste motieven athter de opofferende houding van haar oudere zus te ontdekken. De Piek Vlissingen, 8 en 29 januari •VOYAGE TO TOMORROW' FOTO: JEAN VAN LINGEN JEUGDTHEATER KRATS Theater Pepijn brengt dit komische spel voor kinderen van 4 tot 1 2 jaar. Pepijn is bevriend met een Chinees tovenaar, die een ma gische trommel bezit. Wanneer de tovenaar plotseling op reis moet, kan Pepijn niet nalaten de trommel open te maken. Dit had hij niet moeten doen, want er gebeuren plotseling vreemde dingen.... Den Dullaert Hulst, 7 januari Theater Krats bewerkte de wonderlijke avonturen van Nemo, het stripfiguurtje van Windsor McCay dat in The New York Times in 1905 dagelijks zijn prachtig getekende dromen begon te beleven. Nemo droomt iedere nacht opnieuw van prinses Poppelepee. Zij is het prinsesje van Dromenland en woont in het Ijspaleis op de Noordpoel. Nemo is een beetje verliefd op haar en besluit uiteindelijk in zijn dromen prinses Poppelepee te gaan bezoeken. Samen met zijn vriendje Flip gaat hij op stap, maar eenmaal goed onderweg wordt Nemo betoverd door een heks en gevangen genomen door apen. Samen met Flip moet Nemo werken in het circus Apie en Apie, dat midden in het oerwoud geleid wordt door de gorilla Opper en zijn hulpje De Wilde. Hoe moeten ze nu ooit op de Noordpool komen? Concertzaal Zierikzee, 5 januari; Stads schouwburg Middelburg, 6 januari en Prins van Oranje Goes, 7 januari Er gaat geen maand voorbij of er staan wel één of meer Vlaamse troubadours op de Zeeuwse planken. Ook deze maand is het weer raak: in Rilland deze keer. Daar organiseert de Werkgroep Kulturele Evene menten Reimerswaal een Belgische avond, waarop Wannes van der Velde en Walter de Buck optreden. De Buck is vooral bekend als dé grote initiatiefnemer en stimulator van de be roemde Gentse Feesten. De Buck, die behalve zanger van het Vlaamse levenslied ook beeldhouwer is, begon in de jaren zestig met optredens in Gentse café's en is altijd een Gentenaar gebleven. Van de Velde startte ook in het begin van de jaren zestig met volksliedjes in een Ant werpse kelder. Hij begon steeds meer eigen teksten te maken en muziek te schrijven, maar kreeg pas grote bekendheid als componist/vertaler van 'Mistero Buffo', waarmee de Nieuwe Scène enorme triom fen vierde. Daarna volgden veel activiteiten als schrijver van filmmuziek, theatermuziek en een 'poesjenellestuk'. Op dit moment treedt hij op met een nieuwe groep, die de l.p. 'Tussen de lichten' uitbracht, die zeer positief werd onthaald. Luctor et Emergo Rilland, 21 januari Purper bestaat dit seizoen uit drie mensen: Erik Breij (Purperlid van het eerste uur), Frans Mulder (Purper vier en vijf) en Ina van Faassen, voor het eerst bij de groep die met het zesde programma door het land toert. 'Dit Verhaal' heet het en het gaat over de tweelingbroers Augustus en Napoleon Kei zer. Laatstgenoemde is niet in staat om gelukkig te zijn. Augustus daarentegen is een levensgenieter, bron van jaloezie voor zijn broer. Augustus tracht Napoleon er van te overtuigen dat hij zijn leven anders moet inrichten. Hij doet dat met behulp van een zeer merkwaardige vrouw en op een heel bijzondere manier. Stadsschouwburg Middelburg, 12 januari Journalist Jacques d'Ancona karakteriseer de Marjol Flore ooit als volgt: 'Ze is een theaterdier dat in staat is alle muren van weerstand te slopen. Eén van haar mooiste eigenschappen is het volstrekt gebrek aan onze Hollandse nuchterheid. Marjol Fiore is in staat haar hart uit haar lijf te juichen en dat doet ze als acterend chansonnière op een manier die je kippevel bezorgt.' In haar nieuwe programma krijgt haar vaste begeleider, pianist Martijn Breebaart, ver sterking van een gitarist waardoor de muziek een gevarieerder en meereig intijds stempel zal dragen. Ruim de helft van .iet programma bestaat uit nieuw Nederlands repertoire, waarvan een groot deel geschreven is door Jaap Bakker (tekstleverancier van o.a. Jasperina de Jong en Joke Bruijs). De liedjes zullen anders van stijl zijn dan u tot nu toe van Marjol gewend was: absurdistisch, rondborstig, spottend, ondeugend en een enkele keer cynisch, maar ook romantisch- bittere nummers zullen niet ontbreken. De rest van het programma zal hoe kan het ook andersbestaan uit Frans-, Duits- en Engelstalig materiaal. Vestzaktheater Vlissingen, 28 januari Liesbeth List brengt ook dit seizoen haar eerste personality-show List Nu, waarmee ze precies een jaar geleden startte, nog op de planken. Ze was er in februari al mee in Middelburg en nu dus in Hulst. 'List Nu' bestaat uit liedjes en teksten van Herman van Veen, Annie M.G. Schmidt, Hans Dorrestein, Ivo de Wijs, Remco Campert en anderen. 'De actrice onder de zangeressen' blijkt niet alleen mooie, inhoudsvolle chansons te kunnen zingen, maar ook geestige teksten en absurde liedjes te brengen. Willem Nijholt stelde samen met haar het program ma samen en tekent voor de regie. Rob van Dijk verzorgt de uitstekende muzikale begeleiding. Den Dullaert Hulst, 27 januari De Twentse droogkomiek Herman Finkers brak vorig seizoen eindelijk fors door met zijn sublieme nonsens-cabaret, dat bestaat uit een aaneenschakeling van onweerstaan bare onzin, bizarre woordspelingen, confé rences zonder kop of staart, sick jokes, subliem gezwets, ten top gedreven idioterie en groteske kolder. Enkele persreacties: 'Finkers zo droog als Toetanchamon', 'Ontwapenende grappen makerij', 'Finkers: een verademing', 'Finkers zo gek als een bos uien', 'Zaal dubbel van het lachen maar niemand weet waarom'. Stadsschouwburg Middelburg, 26 januari Zuidlandtheater Terneuzen, 27 januari MEER DAN 1500 COÏIPUTERBOEKEN IN VOORRAAD geopend: maandag t/n vrijdag van 9.00 - 12.30 uur van 13.30 - 18.00 uur zaterdag van 9.00 - lö.OO uur Paul Krugerstraat 55-57 4382 MB Vlissingen,. tal. 01134-12733

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1989 | | pagina 5