zuidlandtheater terneuzen 20. DANS BOFXEN-Ï .F.ZINr,F.N-n TRSI ISSF.N 21 theater: zuidlandstraat 111, 4532 ck terneuzen kaartverkoop+evenementen: 01150-95555 Noordstraat 31 Terneuzen Gentsestraat 29 Hulst Van Zwarte Woud tot Zwarte Zee Scapino met 'volwassen' programma Zeeuws landschap in tien lessen Geschiedenis van het theater Hoe objektief is de geschiedschrijving? Het situationele in ons bestaan Het Folkloristisch Danstheater is elk jaar wel in zeeland te zien. Steeds kiest het gezelschap een thema waarin authentiek dansmateriaal uit alle windstreken tot een avondvullend programma wordt samengebracht. 'Maskers en Mythen', 'Het eeuwig Ritueel' en 'Een Reidans voor Heldendaden', de voorstellingen van de afgelopen seizoenen, waren behalve uitingen van dansplezier levendige spektakels, waarin je als toeschouwer werd geconfronteerd met een beeld van zeden en gewoonten van vervlogen en springlevende culturen. Ook het Folkoristisch Danstheater heeft tegenwoordig een eigen onder komen, maar blijft als vanouds door het land trekken. In 'Van Zwarte Woud tot Zwarte Zee' is de loop van de Donau uitgangspunt voor een bonte reeks dansen. De culturen die langs de Donau te vinden zijn hebben allemaal iets met die rivier. Vissers en andere schippers bevaren haar, herders laten aan de oevers hun kudden drinken. Iets daarvan is terug te vinden in de dansen van Alemanen uit het Zwarte Wou, Slowaken uit de omgeving van Bratislava, en Hongaarse bewoners van de poesta. De reis voert ook langs de Serviers Yoegoslaven, die de laatste tijd geregeld in het nieuws zijnRoemeense herders en door de Turken beïnvloedde Bulgaarse stammen. Het Danstheater brengt folklore, omdat die aan de wortels ligt van onze beschaving. Vitaliteit en schoonheid zijn waarden die het gezelschap in de volksdans terugvindt. In Goes, Middelburg en Vlissingen kunt u zich even losmaken van klompen-, discodans en quickstep om u te vergapen aan een bruisend dansfestijn met Oost-Europese accenten. Jarenlang stond het Scapinoballet vooral bekend om haar geïnspireerde voorstellingen voor de jeugd. Nu het Nationaal Ballet en het Nederlands Danstheater over riante eigen theaters beschikken, geven zij daar ook het merendeel van hun vervolg op pagina 22 FOLKLORISTISCH DANSTHEATER. FOTO PETER KORNISS eigen agrarische geschiedschrijving krijgt. Dan moeten Provinciale Staten zich uitspre ken over een voorstel om niet minder dan 250.000 gulden beschikbaar t'e stellen voor het laten onderzoeken en beschrijven van de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw. Overigens gaat het hele projekt nog veel meer kosten (in totaal circa 670.000gulden), maar de Landbouwhogeschool van Wage- ningen draagt bijna twee ton bij en de rest moet door het bedijfsleven gesponsord worden. Hoewel ook Gedeputeerde Staten het belang inzien van een gedegen beschrijving van de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw (ten slotte lange tijd verreweg de belangrijkste bron van bestaan in deze provincie) heeft men kennelijk geleerd van de eindeloos voortdurende studie van Zeeland in de Tweede Wereldoorlog. Het mag financieel absoluut niet zo uit de hand lopen als dat projekt. Daarom zal de provincie pas gaan meebetalen als de rest van de financiering rond is en de provinciale subsidie zal nooit meer dan de genoemde ƒ250.000,- gaan bedragen. Dat is overigens nog een behoorlijk bedrag voor een (ongetwijfeld dik) boek over agrarisch Zeeland door de eeuwen heen. Prof. dr. A. van der Woude zal het projekt begeleiden. Wie het gaat uitvoeren is nog niet bekend. In elk geval zal de onderzoeker zich moeten gaan bezighouden met vragen als 'Was in Zeeland de 'braak' in een vroeger stadjum teruggedrongen dan elders? en 'Welke gewasseq en in welke verhoudingen waren in vroeger eeuwen in Zeeland favoriet?' Eenvoudige vragen, waarop men thans absoluut geen antwoord heeft. De reden is simpel: er is amper of geen onderzoek gedaan naar het reilen en zeilen van de Zeeuwse landbouw. Dat is in andere provincies (dankzij 'Wageningen') beter geregeld: over Groningen, Friesland, Over ijssel, Drente, delen van Gelderland en Noord-Holland zijn dikke pillen verschenen. Op 10 februari beslissen de Staten of Zeeland ook zo'n standaardwerk gaat krij gen. Dat zal dan overigens dan op z'n vroegst in 1993 verschijnen. Een tiendelige cursus over Zeeuwse land schappen. Die wordt georganiseerd door de Walcherse werkgroep Natuur en Milieu educatie van de KNNV. Te beginnen op 21 februari wordt op tien achtereenvolgende dinsdagavonden de cursus gegeven in het gebouw van de Christelijke Scholenge meenschap aan de Elzenlaan in Middelburg. De cursus is opgezet voor mensen, die weinig of niets van het Zeeuwse landschap afweten. De lessen over de ontstaansge schiedenis van het Zeeuwse landschap en z'n typische trekjes, worden afgewisseld met fietstochtjes naar dergelijke karakteris tieke plekjes. Het Middelburgse Instituut voor Kunstzinni ge Vorming (MIKV), op 1 januari ontstaan uit het ZIKV, zal niet slechts een puur creativiteitscentrum voor amateurs zijn, maar ook een cultureel centrum, waarin aandacht besteed wordt aan de professione le kunstvormen. In dat kader houdt Willem Huybreghs op 28 februari een lezing met dia's over de geschiedenis van het theater, gerelateerd aan de voorstelling 'De ontvoering van mevrouw F.' door de Internationale Nieuwe Scène. De lezing is in de balletzaal van het MIKV, Kuiperspoort 21. De Nieuwe Scène komt op 8 maart een voorstelling van dat stuk van Dario Fo brengen in de Middelburgse schouwburg. Aula-Zeeland organiseert op 23februari een zeer interessante lezing in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Daar zal de Utrechtse hoogleraar prof. dr. H. von der Dunk ingaan op de hevige diskussie die onder Duitse historici is losgebrand over 'Hitier en het vraagstuk van de objektieve geschiedschrijving.' Het streven naar objektiviteit is de legitima tie van de geschiedschrijving. De vraag is echter steeds, wat objektief is. Onder Duitse historici is de laatste tijd een poging gedaan om de nazi-misdaden te relativeren door te wijzen op de gruwelen die tegelijkertijd onder Stalin in Rusland gebeurden. Wat de Duitsers deden zou daardoor minder uniek zijn dan tot nu toe is aangenomen. Prof. Von der Dunk, die kortgeleden het boek 'De organisatie van het verleden' publiceer de, zal de Duitse diskussie veralgemenise ren naar een lezing over de grenzen en mogelijkheden van de historische kennis. 'welke betekenis heeft 'het situationele' in ons bestaan?' Over die vraag gaat de lezing van de emeritus hoogleraar prof. dr. W. Heinemeijer op 14 februari voor Aula Zeeland. Deze gerenommeerde sociaal- geograaf zal ingaan op de vraag wat in onze tijd de standplaats-overwegingen zijn voor het wonen, voor ekonomische aktiviteiten, voor kuituur en voor vermaak. Welke letterlijkemanoeuvreerruimte hebben mens en samenleving tegenwoordig en wat voor gevolgen heeft dat dan weer? Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, 14 febr. Let op de aktiviteiten van de S.L.A.Z.: Stichting Literaire Aktiviteiten Zeeland, een initiatief van: de Nutsacademie het Zeeuws Kunstenaars Centrum de Zeeuwse Bibliotheek en Boekhandel Fanoy

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1989 | | pagina 11