N n 10 Jazzconcert Maarten van Norden Kwartet 'Een broodje boek' Tarantella Toneelworkshops suksesvol behalve in Middelburg.... Duimelijntje-projekt in Oostkapelle MAARTEN VAN NORDEN KWARTET. FOTO TONY THIJS. Competition te Madrid en kort daarna vestigde ze zich in Nederland en werd concertmeester van Caecilia Consort. Enige tijd geleden verhuisde ze naar Engeland. Ze is thans concertmeester van het Xenakis Ensemble. De Russische componist Sjostakovitsj be lichtten we een jaar eerder al uitvoerig toen Nieuwe Muziek ook al werk van hem op het programma had staan. Nicolai Roslawetz (1881-1944) was zowel als componist als als muziekpublicist een van de belangrijkste figuren in het Sovjet muziekleven van de jaren twintig. Hij betreurde het echter dat mét de revolutie ook de totale 'burgerlijke mhziekperiode' abrupt werd afgekapt en niet 'tot een organisch einde kwam'. Door die opstelling kreeg hij steeds meer tegenstandërs, die hem verwe ten een bourgeois te zijn, die geïsoleerd diende te worden. Dat gebeurde dan ook. In de jaren dertig vernam men niets meer van Roslawetz. Hij was bouwvakker geworden, die mocht meemetselen aan de staatopera van Tasjkent. In 1944 overleed hij. Zijn nalatenschap ligt tot nu toe ontoeganke lijke— opgeborgen in het centrale archief voor kunst en literatuur te Moskou. Van beide componisten wordt op 12februari kamermuziek uitgevoerd. Op zaterdag 25 februari is Geoffrey Madge opnieuw in Middelburg en opnieuw speelt hii dan muziek van Sjostakovitsj. Dat gebeurt in de serie 'Piano Panorama'. Behalve van Sjostakovitsj is er ook werk te horen van Krenek. Kloveniersdoelen Middelburg, 12 en 25 febr. In het kader van het maandelijkse jazz concert van Nieuwe Muziek, treedt op 18 februari in de Kloveniersdoelen het Maarten van Norden Kwartet op. Tenorsaxofonist/komponist Maarten van Norden werd bekend als solist in vele Nederlandse jazzgroepen, o.a. het Willem Breuker Kollektief, Martin van Duynhoven Ensemble, Contraband, Hans Dulfers Band, Leo Cuyper's Septet en Gruppo Sportivo. In 1985 richtte hij zijn eigen groep Future Shock op. Deze zeven-mans formatie bracht een voor Nederlandse begrippen ongekende^ kombinatie van jazz-, funk/rock- en gekom- poneerde muziek en werd enthousiast ontvangen. Inmiddels is Future Shock een bekend gezicht op de jazzpodia in Nederland en in het buitenland. Sinds 1986 treedt Maarten van Norden ook op met zijn eigen kwartet, waarin hij wordt bijgestaan door enkele topmusici uit de Nederlandse jazz-scene. Gitarist Jan Kuiper werd in 1985 onderscheiden met de 'Podiumprijs', de belangrijkste prijs voor veelbelovend talent. Naast van Norden is hij aandrager van thema's en arrangementen. Eric Calmes (Podiumprijswinnaar 1986) vervult met zijn virtuose bas een spilfunctie in het kwartet. De ritmesectie wordt gecompleteerd door de bekende drummer Martin van Duynhoven, winnaar van de Boy Edgarprijs 1984. De muziek van het Maarten van Norden Kwartet ligt in het verlengde van die van Future Shock. Dankzij de wat kleinere bezetting is er meer muzikale vrijheid. Het kwartet brengt stevige, swingende, ritmisch georiënteerde muziek. Het repertoire be staat uit eigen komposities en daarnaast stukken van o.a. Dollar Brand, Archie Shepp, Ornette Coleman en Odean Pope. Kloveniersdoelen Middelburg, 18 febr. 'Een broodje boek' is een musical van Mies Bouhuys en wordt gebracht door de Stichting Jeugdkomedie Amsterdam voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Het is het verhaal van Meneer Martijn, die er in zijn boekwin keltje van droomt om naast de boeken die hij om zich heen heeft er zelf één te schrijven. Jammer genoeg lopen de verhalen die hij verzint en de dingen die werkelijk gebeuren, in het het hoofd van Meneer Martijn een beetje door elkaar. Bovendien leeft hij zo met zijn lievelingsboeken dat hij soms niet meer weet of zijn vriendjes van papier zijn of niet. Daardoor kan het gebeuren dat allerlei beroemde figuren uit boeken: heksen, reuzen, rovers en dieren, aan zijn schrijfta fel-toonbank opduiken. Dat is niet naar de zin van de eigenares van de boekwinkel, Mevrouw van der Tas, die brood op de plank wil zien. Dat brood komt er ook; op een morgen zijn de boeken van hun planken verdwenen en Meneer Martijn vindt een glazen vitrine vol broodjes in plaats van alle vertrouwde dingen, die hem op zijn ideetjes voor verhalen brachten. Onder het nieuwe witte slagersjasje bevriest het hart van Meneer Martijn, net als in één van zijn lievelings sprookjes. Het lijkt of niemand hem weer terug zal kunnen halen uit het land van sneeuw en ijs. Maar dan gebeurt er iets waardoor aan het slot van 'Een broodje boek' toch geen belegde broodjes over de toonbank gaan.... De Stichting Jeugdkomedie Amsterdam brengt deze musical vooral omdat tussen de regels door allerlei zaken aan de orde komen waar we meestal niet bij stilstaan als we onze neus in een boek steken: Is het waar dat wie niet lezen kan, zijn hele leven in een hoekje staat? Bestaan sprookjes of bestaan ze niet? Wat doe je als de heksen regeren en je boeken worden verbrand? En wat gebeurt er allemaal voor de lege blaadjes van de schrijver een boek zijn geworden? Op al die vragen en nog veel meer misschien geeft 'Een broodje boek', in een spannend en grappig verhaal, antwoord. Den Du/laert Hulst, 25 februari Tarantella is een opera voor kinderen vanaf zes jaar. Het is avond, volle maan. Ergens staat een spiegeltent, verlaten lijkt het. Een jongen die nog laat op straat speelt, Sylvio, gaat op onderzoek uit en hij ontdekt er een muzikant, een nar en een mooie zigeunerin. Zij nodigen hem uit binnen te komen in het 'mysterieuze doolhof waar alles mogelijk is'. Benieuwd gaat Sylvio mee, de spiegel sluit zich achter hem en zo betreedt hij het land van Tarantella. Al spoedig blijkt datTarantel- la's hofhouding niet vrijwillig in haar 'land' verblijft; ze zijn gevangen door haar tover macht en ook met Sylvio heeft ze geen fraaie plannen.... Uitvoerenden: Anne HaenenTarantella (mezzo-sopraan), Miriam de KoningPrin ses (sopraan), Robbert SchwartsSylvio (tenor), Danny Goosens (mimespeler), Jan Goorissen (musikus), Armien Segger (pia nist). Komponist en muzikaal leider: Kerry Woodward. Concertzaal Middelburg, 7 februari Zuidlandtheater Terneuzen, 8 februari In drie plaatsen (Goes, Vlissingen en Zierikzee) draait de toneelworkshop voor kinderen van 8 tot 12 jaar intussen al enkele maanden en met sukses. Alleen in Middel burg blijkt het gemeentebestuur tot nu toe niet in staat om voor dit aardigeinitiatief een geschikte zaal aan te bieden. Dat is niet alleen verbazingwekkend voor een cultureel centrum, maar ook jammer. Want in de drie andere plaatsen hebben tientallen kinderen intussen op een onge dwongen manier kennis gemaakt met toneelspelen. Wie z'n kinderen dat in de komende tijd ook eens wil laten doen, doet er goed aan even tevoren te bellen, want de wokshops zijn één keer per veertien dagen op zaterdag. U geeft uw zoon of dochter een rijksdaalder mee en ze beleven een plezieri ge middag, die hen tegelijk ook nog overeen eventuele plankenkoorts kan helpen. De telefoonnummers zijn: 01100-12577; 01110-15699 en 01184-14928. Een vrouw, die graag een kindje wilde hebben, kreeg van een heks een gerstekor- TARANTELLA rel. Ze plantte de gerstekorrel. Onmiddellijk kwam er een mooie bloem op, die er uitzag als een tulp. Toen de tulpebloem openging, zag de vrouw een klein meisje zitten op de stempel. Dat was Duimelijntje. Ze werd goed verzorgd. Ze kreeg een wiegje gemaakt van een notedop.... Zo begint het sprookje Duimelijntje van Hans Christiaan Andersen. Het sprookje is de basis van een gelijknamige tentoonstelling, die nog tot en met 26 februari te zien is in het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie te Oostkapelle. Het sprookje is verdeeld in tien onderdelen en in elk van die delen staat een plant of dier centraal. En met behulp van die tien (gerst, tulp, walnoot, pad, plomp, vlinder, kever, veldmuis, mol en zwaluw) wordt steeds een ander aspect van het thema 'groei' belicht. Door middel van tekeningen, geluidsban den, kijkdozen, foto's, geprepareerde dieren, modellen, knuffeldieren, een draaischijf en een trekpop is de tentoonstelling aantrekke lijk gemaakt. Kinderen kunnen er van alles zelf ontdekken en bezig zijn. Het projekt is bedoeld voor élle kinderen, maar vooral voor kinderen uit het buitengewoon onderwijs. Er is een begeleidingspakket met suggesties voor aktiviteiten beschikbaar. Het museum is van dinsdag t/m vrijdag open

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1989 | | pagina 6