JEUGD ans de baat schoonheidsspecialiste parfumerie VLISSINGEN CLINGE TERNEUZEN OOSTENDE EN GENT UNI DUNI TE SALAME MINGUE DODD VAN STRAF NAAR OMA POPPENTHEATER OPGEPAST POPPENTHEATER PARABEL KINDERTHEATER SJON 'Scherminkelstraat 33, Vlissingen Telefoon 01184-10055 bov.kh^ 21 zoekt in zijn schilderijen harmonie. Met een 'gebaar' als startpunt worden abstracte kleurtoetsen aaneengeregen tot lyrische doeken. Disharmonie voor Eckhardt verbonden met onvrijheidschildert hij weg. In wat overblijft hoopt hij ruimte voor meditatie te bieden. Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland toont toten met 27 mei beelden, pastels en acryls van Matthy Murre. De natuur is in haar beeldhouwwerk omgezet in gave abstracties. Soms is in een vorm haar inspiratiebron een vlinder bijvoorbeeldduidelijk zicht baar. Maar altijd streeft Murre naar gave vormen met een ritmisch interessante opbouw. In haar vlakke werk slingeren ronde vormen zich door de tekeningen, als krachtlijnen van de kosmos. Op 24 juni wordt een vijftal tentoonstellingen met werk van Joop Dam geopend. De Grote Kerk, de openbare bibliotheek. La Strada, het Oosterschelde-ziekenhuis en de Hollandse Hoeve geven samen een goed beeld van zijn oeuvre. Daarin speelt het landschap een belangrijke rol. Dam houdt zich niet bezig met idyllische beelden van schoonheid; hij doet in tekeningen, aquarellen en foto's verslag van natuurverschijnselen en de manier waarop mensen met de natuur omgaan. Hij verzamelt ook fossiele gesteenten en presenteert de gevonden objecten zo, dat ze naast hun eigen verhaal ook beeldend wat te vertellen hebben. In het volgende Uitblad komen we op Joop Dam terug. Art-titude Eric Brandts is gefascineerd door de grillen van de huidige techniek en hun invloed op natuur en mens. Niet zonder humor presenteert hij in Art-titude 'De baas'. Op een boomstam-achtige sokkel rust een pyramide van perspex. Daarin staat op een kunstgrasveld een ingewikkelde machine. Er gebeurt wat onder de pyramide: lampjes gloeien en bliksemschichten schieten naar beneden. Naast deze constructie staat een roodkoperen hond, die er door een lijn aan vastzit. Wie is de baas? Is de baas er nog wel of is hij opgelost in een bouwsel van techniek? En welk lot is de hond beschoren? Brandts licht een glimp op van een onomkeerbare toekomst. Of heeft de machine een knopje 'reverse'? Tot en met 20 mei kunt u het zelf bekijken. Bellamy 19 De sculpturen van Adri de Fluiter en hun getekende varianten zijn nog tot en met 6 mei te zien in Bellamy 19. De Fluiter geeft een beeld van de strijd tussen leven en dood, kwetsbaarheid en agressie, natuur en techniek. Van schroot, takken en textiel bouwt hij beelden vol tegenstellingen. In de tekeningen zien we de met textiel omwikkelde taklcencontructies opgehangen of staand in benauwende ruimtes. In Galerie Esprit zijn tot 4 juni Ward Dyck en Beniti Cornells te gast. Beide kunstenaars zijn afkomstig uit Mechelen, België. Dyck exposeert assemblages van metaal en marmer. De lichte strakke vormen van het marmer worden omgeven door beweeglijke, donkere metalen vlakken en banden. Zo ontstaan ruimtelijke tekeningen van heldere schoonheid. Cornelis bouwt in zijn kleurige schilderijen en zeefdrukken een fantastische wereld en balanceert op de grens van figuratie en 20 abstractie. Al schilderend of tekenend ontstaan vormen die soms driehoekig zijn, maar nooit strak. Spontaan neergezette lijnen en vlekken zetten de kijker op het spoor van een onderwaterboot, een nieuwe vissoort of ander geheimzinnig wezen. Het werk van Cornelis is een spannend spel voor de kunstenaar en de toeschouwer. Van 9 juni tot en met 2 juli brengt Esprit kunstenaars uit de vaste collectie. Een goede gelegenheid om kennis te maken met het werk van onder andere Lambert Oostrum, Hendrik Veenendaal, Nelly van Nieuwenhuyzen en Evert van Hemert. Of die kennismaking te hernieuwen. De tentoonstelling biedt variatie: landschappelijke figuratie, de mens, poëtische abstractie. Naast schilderijen, tekeningen en grafiek zal er ook sculptuur te zien zijn. In Galerie Trouvaille is tot en met 13 mei werk te zien van de uit Brugge afkomstige kunstenares Linda Salva. Zij is geboeid door de in- en exterieurs van gebouwen. Met oost-indische inkt tekent ze trefzeker een straatje om dan één of twee details trappenhuis, raameruit te halen.. Die tekeningen voorziet zij van zachte, transparante kleuren en fijne arceringen. Het geheel wordt in één lijst gepresenteerd. Linda Salva verwijst zo nadrukkelijk naar een manier van kijken waarin deel en geheel samen én op zichzelf bestaan. In Trouvaille van 16 mei tot eind juni: Horst de Blaere, Liesbeth Huser, Ernest Joachim, Wim Krull, Ridette Martens, Marten Postma, tekeningen, grafiek, foto's en schilderijen. Steeds frequenter worden er door Zeeuwse creativiteitscentra excursies gepland. Kunstzinnige Vorming Vlissingen organiseert op 13 mei een busreis naar Oostende en Gent. (Inlichtingen tel. 01184-14928). Mocht de bus al vol zijn, dan is de tocht wellicht voor u ook individueel de moeite waard. Daarom in het kort wat u in beide plaatsen aan kunt treffen. Het provinciaal museum voor moderne kunst te Oostende biedt naast een terugblik op de Vlaamse expressionist Gust de Smet (tot 29 mei), een fraai overzicht van belgische kunst vanaf de eeuwwisseling. Onze zuiderburen hebben een rijke artistieke traditie, die steeds op een eigen manier vorm geeft aan de grote ontwikkelingen. De vaste collectie omvat onder meer werk van Ensor, Spilliaert, Brusselmans, Permeke, Gentils, de Cock en Vermeersch. In Gent hebben Jan Hoet en medewerkers opnieuw een spraakmakend tentoonstellingsproject geredigeerd. Onder de titel 'Open mind (gesloten circuits)' is in het museum van hedendaagse kunst tot 25 juni een expositie te zien, die moderne grootheden plaatst tussen uitingen van geesteszieken en academisch formalisme, dat kader geeft de uitersten aan van een gebied, waarbinnen de beeldende kunst zich afspeelt. De echte kunstenaar kijkt volgens Hoet niet alleen in zijn eigen binnenwereld, zoals de psychisch gestoorden en vervalt ook niet in lege vormen, zoals de gipsen beelden-tekenaars.. Ware kunst is een individuele, onaangepaste tocht door werkelijkheid en verbeelding. Dat verhaal leidt tot een confrontatie met werk van uiteenlopende kunstenaars. Daaronder treffen we aan: Van Gogh, Dali, De Chinco, Beekman, Kokoschka, Mondriaan, Chagall, Ernst, Miro, Rainer, Baron, Pistoletto, Kiefer, Twomblyu en Disier. Het Braziliaanse Uni Duni Te Salame Mingue betekent zoiets als lene Miene Mutte. Een voorstelling, voor kinderen vanaf vijf jaar, is een mengeling van poppen- en figurentheater, toneel, dans en muziek. De voorstelling vertelt hoe het volgens de Indianen en de Afrikaanse negers allemaal is begonnen met de wereld. Zuidlandtheater Terneuzen, 24 mei Op 25 maart 1989 vond in Heinkenszand de première plaats van 'Straf', de laatste productie van het jeugdtheatergezelschap DoDD uit Middelburg. Hoewel de titel enigszins kwaadaardig aandoet, is 'Straf' een rasechte komedie, waarin op humoristische wijze getoond wordt hoe een president, haar twee bewakers en een journalist elkaar proberen te straffen als ze in het nauw gebracht worden. De landelijke première van 'Straf' vond plaats op woensdag 26 april in het Cleyntheater te Amsterdam. In de provincie Zeeland zal 'Straf' weer te zien zijn in het najaar van 1989. Voor de zomervakantie begint DoDD al weer met de voorbereidingen van de productie die in januari 1990 uitgebracht zal worden: 'Oma'. Deze voorstelling handelt over een eigen wijze grootmoeder, die naar een bejaarden huis gestuurd wordt, maar daar bijzonder weinig zin in heeft. Ze besluit haar spulletjes in een bestelbus te zetten en op reis te gaan: ze zal wel zien waar ze uitkomt. Evenals 'Straf' wordt 'Oma' regisseerd door Eimert Vermeulen uit Amsterdam. Het in Axel gevestigde poppentheater Opgepast van Joop van der Putten is al enkele jaren zeer succesvol. Vele voorstel lingen in en buiten Zeeland vullen de agenda van het theater. Voor het nieuwe theater seizoen staat een voorstelling met als titel 'Zeespiegel' in de grondverf. Op dit moment is nog niet bekend wanneer de voorstelling in première zal gaan, wel is bekend dat Fred Delfgauw van Studio Peer (o.a. bekend van het Holland Festival) de voorstelling van deskundige regie-adviezen zal voorzien. 'Zeespiegel' is het verhaal van Joop en Scarlatto. Tijdens een storm op zee slaan ze overboord, ze belanden op de zeebodem, levend en wel. Neptunis vraagt Joop in het scheepswrak te zoeken naar een kistje. Je mag het niet open maken zegt de koning tegen Joop. Het kistje zit 's nachts boordevol licht dat overdag op de zeespiegel schittert, het heeft Neptunis al verblind en als het in verkeerde handen valt, is het leed niet te overzien.Scarlatto heeft andere plannen en in het scheepswrak zitten ook nog de nodige verrassingen verstopt. Poppentheater Parabel uit Koudekerke, dat al sinds februari in het Middelburgse Schuttershoftheater optreedt met wisselen de voorstellingen, sluit deze serie af met twee optredens in mei, 10 en 24. Er wordt een Moluks sprookje gespeeld. Het heet 'De aap en de goheba' en gaat over een visser wiens vis steeds door de goheba een soort kiekendiefgestolen wordt. De kat en de hond van de visser slagen er niet in de goheba te slim af te zijn. De aap heeft een planBeide voorstellingen beginnen om 3 uur. Naast Dodd, Poppentheater Parabel en Poppentheater Opgepast is de provincie Zeeland, met name Vlissingen sinds enkele maanden de woonplaats van kindertheater Sjon. Sjon kwam in de loop van 1987 tot het besluit zijn brood te willen verdienen met het spelen van theater voor kinderen. Hij moest er niet aan denken als zestig-jarige later tegen zichzelf te moeten zeggen 'had ik dat dertig jaar geleden maar gedaan'. Hij doelt op de beslissing zijn baan in te ruilen voor het onzekere bestaan van kindertheatermaker. 'Nu ruim één jaar verder kan ik al vijf minuten watertrappelend mijn hoofd boven water houden, na die sprong zonder zwemdiploma in het diepe.' Een mailing aan vele theaters in Nederland en België leverde optredens op in onder andere Vlaardingen, Breda, Zwolle, Amster dam, Den Bosch, Arnhem, Bergen op Zoom, Rotterdam, Middelburg, op de Olau-Line en via de bemiddeling van het Zeeuws Steun punt K.V. op vele scholen in de provincie Zeeland. In de zomermaanden speelde Sjon op campings in Zeeland. Sjon speelt vier verschillende programma's, geschikt voor kinderen vanaf vier jaar. Voor meer informatie: Stichting Kindertheater Sjon. Telefoon 01184-17892. Let op de aktiviteiten van de S.L.A.Z.: Stichting Literaire Aktiviteiten Zeeland, een initiatief van: de Nutsacademie het Zeeuws Kunstenaars Centrum de Zeeuwse Bibliotheek en Boekhandel Fanoy

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1989 | | pagina 3