CULTURELE MANIFESTATIE GOES EN NOG MEER EXPOSITIES: STRAATTHEATER- EN MUZIEK WEDSTRIJD WESTERSCHELDE CENTRAAL IN GROTE KERK VEERE WILLIAM MARY MAIL-ART PROJECT 'PROFESSOR ZEEMAN GOES CREA' Op zaterdag 20 mei wordt er in de Goese binnenstad (Grote Markt) een culturele manifestatie ontwikkelingssamenwerking georganiseerd onder het motto 'Grenze loos'. Van 10 tot 17 uur kan er op vele manieren kennisgemaakt worden met ver schillende aspecten van de cultuur van Derde-Wereldlanden en wordt er door ongeveer 25 regionale groepen en organi saties informatie gegeven over activiteiten op het gebied van ontwikkelingssamenwer king. 'Grenzeloos' is een vervolg op het Zeeuws aandeel in de campagne 'Noord Zuid nodigt u uit' die vorig jaar werd gehouden. Omlijst door muziek begint de dag om 10 uur in de openbare bibliotheek met de opening van een tentoonstelling 'Speelgoed en Derde Wereld', waarin de resultaten worden gepresenteerd van plaatselijke onderwijs projecten rond dit thema. De opening wordt verricht door mevr. M.F. van Tooren- Loerakker, wethouder van Goes. Daarna worden er, onder leiding van de goochelaar en 'ballonmodelleerkunstenaar' Ray Saluki, ballonnen opgelaten en begint een rondreis door de wereld, tot ver over de grenzen. Het programma duurt tot ongeveer 17.30 uur. Er zijn optredens van de volgende regionale en landelijke artiesten: Turkse volksdansgroep onder leiding van mevr, Karaca; muziekgroep Gambar, Molukse groep uit Oost-Souburg; Solidariteitskoor uit Goes; Quy van Lé en Aike Jordans, zangers/ gitaristen uit Goes; Marian Rolle, Amerikaanse blues zan geres en actrice; Aziza, oriëntaalse buikdanseres; poppentheater Jacques Vereist (Parabel); Set-dansen, Surinaamse dansvorm; Kumbi Saleh, Ghanese muziekgroep; Gerda Havertong en band, zangeres en actrice (o.m. bekend van Sesamstraat). De presentatie is in handen van Ray Saluki. Voor de kinderen zijn er, behalve poppenkast en de ballonnenacts, spelletjes uit landen van dichtbij en ver. De dag wordt georganiseerd door de 22werkgroep Noord-Zuid in Goes, waarin een RAY SALUKI aantal plaatselijke Derde-Wereldgroepenen het Asielzoekerscentrum zitting hebben, in samenwerking met jongerencentrum 't Beest en het Centrum voor Ontwikkelings samenwerking Zeeland (COS-Zeeland). De dag is mogelijk gemaakt dankzij subsidies van de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwordi ng Ontwi kkeli ngssa menwer king (NCO) in Amsterdam en de gemeente Goes. Meer informatie: COS-Zeeland, Lazarij- straat 1, 4331 TP Middelburg, tel. 01180 84291. Op zaterdag 29 juli organiseert het Straatfestival Vlissingen voor de eerste keer een straattheater- en muziekwed- strijd, als onderdeel van de internationale straattheaterdag die eveneens op 29 juli vanaf elf uur 's morgens plaatsvindt in de binnenstad van Vlissingen. ledereen, die binnen de vier muren van cursuscentra, opleiding of eigen woon kamer bezig is met toneel, drama, clownerie, dans, close-harmony, mime, saxofoon of een ander instrument, kan meedoen aan deze wedstrijd. Om te laten zien watje kunt, of om podiumervaring op te doen, of een act uit te proberen of gewoon voor de lol. Naast de binnenstad is dit jaar voor het eerst waarschijnlijk ook de boulevard als podium beschikbaar. Je kunt je voor de wedstrijd inschrijven tot 1 juli. De wedstrijdformulieren zijn verkrijgbaar bij de Culturele Raad Vlis singen, Badhuisstraat 104 Vlissingen, tel. 01184-14928. De wedstrijd begint om 13.00 uur en eindigt om 17.00 uur. De deelnemers mogen geen gebruik maken van electro- nische versterkingsapparatuur of mega foons zonder toestemming van de orga nisatie. Er zijn twee categorieën: solisten en groepen. De optredens worden gejureerd door vijf juryleden, aan te wijzen door het Straatfestival Vlissingen. De optredens worden beoordeeld op muzikaliteit, tek sten en originaliteit. Het totaal beschikbare prijzengeld be draagt op dit moment 1000,-. De eerste drie in elke categorie ontvangen een oorkonde. De prijzen worden om 18.00 uur uitgereikt op het festivalterrein. Van 1 t/m 30 mei is in de Openbare Bibliotheek van Burgh Haamstede de expositie 'Krammer, Volkerak na afsluiting' te zien. In de Balans te Middelburg zijn tot 6 mei nog werken van R. Clique en Elsa Westlandtezien. In het Gemeentehuis van Kruiningen 'Snowblind' van Rolanda van Beeck t/m,30 juni. Van 20 tot 31 mei in de Grote Kerk Goes exposeert de Ver. Amateur Beeldende Kunstenaars Zeeland. 'Beeldende kunst uit Pajottenland' is te zien in de Burgerzaal van het Stadhuis Hulst van 1 t/m 14 juni. In de Graanbeurs te Axel fotografie van Willy Blanckaert t/m 6 mei En eveneens in Axel in het Streekmuseum een 'ikonen-expositie' van E. den Engelse-Hol van 2 t/m 24 juni en schilderijen van Rien Poortvliet van 28 juni t/m 26 augustus. 'Haiku's' van Barbara Jean zijn te zien in Art-Titude Vlissingen van 21 mei t/m 2 juli. In de openbare bibliotheek van Goes en in gallery La Strada zijn werken van Guido Eckhardt te zien t/m 27 mei Sculptures en tekeningen van Matthy Murre zijn te zien in het Museum te Goes t/m 27 mei In het Lunchcafé Goes aquarellen van A. Karman Reiny Zondag en Marian Gerards exposeren aquarellen in de Bewaerschole Burgh- Haamstede t/m 27 mei en een jubileumtentoonstelling 'Stad en Lande' is tezien van 3 t/m 24 juni. In het Zeeuws Kunstenaars Centrum Middelburg zijn twee tentoonstellingen te zien n.l. 'Jeroen van Westen met kunstenaarsboeken' t/m 15 mei en van 15 mei t/m 12 juni een beeldhouwtent. van Peter de Jong. De Zeeuwse Bibliotheek Middelburg heeft een tentoonstelling over '300 jaar betrekkiingen met Japan' en 'Foto's over Japan en haiku teksten' van de heer Mol, t/m 29 mei. En een tentoonstelling over 'Zeeuwse mesheften en andere snijwerken' is in het Zeeuws Documentatie Centrum te zien t/m 25 mei Ter gelegenheid van het feit dat 150 jaar geleden tussen België en Nederland een tractaat werd gesloten dat in de vrije doorvaart over de Westerschelde voorzag, is vrijwel de gehele zomerexpositie in de Grote Kerk van Veere gewijd aan het thema: '150 jaar Westerschelde; levensader in de delta' Na de afscheiding van België in 1830 trachtte Nederland de Westerschelde af te sluiten. Door het verdrag van 1839 werd de Belgische onafhankelijkheid een feit. Voor de Schelde is toen een speciaal tractaat gemaakt, dat de vrije doorvaart garandeerde tegen betaling van tolgeld. Die tol is in 1863 afgekocht, voor ruim 36 miljoen Belgische francs. In 150 jaar is de Westerschelde een belangrijke scheepvaartweg voor het ach terland geworden. De scheepvaart heeft zich stormachtig ontwikkeld. De gebrekkige be- loodsing en betonning werden samen met de Belgische overheid sterk verbeterd. Er kwamen regelmatige veerdiensten tot stand. Bij Antwerpen werden tunnels aangelegd om de verkeerstroom ruim baan te geven. Op de linker Scheldeoever en in het Sloegebied werden industrieterreinen PROFESSOR ZEEMAN aangelegd. Op de tentoonstelling zullen historische en hedendaagse foto's een goed beeld geven van toen en nu. Objecten en modellen met betrekking tot de scheepvaart en het loodswezen zullen het geheel verlevendi gen. Het milieu wordt vertegenwoordigd door exposities over het verdronken land van Saeftinghe en zeehonden in de Schelde. De cultuur komt tot uitdrukking in een aantal gedichten en prenten over de Schelde. Interessante kaarten van het Westerschel- debekken vanaf de Romeinse tijd tot heden, zullen een beeld geven van onder andere de wijzigingen in de hydrografische situatie en van de plannen tot een verdere industriële- en scheepvaartontwikkeling in recente tij den Grote Kerk Veere, tot 22 oktober De expositie: Een gemeen erfgoed; Essex en de Nederlanden door de eeuwen wordt gepresenteerd door de Essex County Council ter gelegenheid van het driehonderdste gedenkjaar van William en mary, 1988 1989. Deze tentoonstelling geeft inzicht in de betrekkingen die Holland en Zeeland al eeuwenlang met het Graafschap Essex onderhouden als gevolg van de regering van de Koning-Stadhouder Willem III en Mary II Stuart Grote Kerk Veere, t/m augustus De Nobelprijs voor natuurkunde werd in 1902 toegekend aan Pieter Zeeman (1865 1943). Hij werd geboren in Zonnemaire en ging in Zierikzee naar de middelbare school. Die school werd later naar hem genoemd. De Rijksscholengemeenschap 'Professor Zeeman' hecht veel waarde aan de creatieve vakken muziek, handvaardigheid en teke nen. Zo ontstond het idee voor een mail-art project onder de titel 'Professor Zeeman Goes Crea'. Twintig kunstenaars uit tien verschillende landen stuurden werk in. Die werken worden tentoongesteld in Galerie Galerij in de Rijksscholengemeenschap te Zierikzee. (bellen voor een afspraak 01112-2017). Er wordt mail-art getoond van Ko de Jonge, Johan van Geluwe, Ruggero Maggi, Pierre Jean Vetter, Ever Arts en anderen. Galerie Galerij Zierikzee, 1 mei-30 juni 23

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1989 | | pagina 4