VERDER KIJKEN DAN JE NEUS LANG IS.... KINDERBOEKENWEEK JEUGDTONEEL In de Zeeuwse theaters is in oktober weinig te doen voor de jeugd. Drie voorstellingen speciaal voor kinde ren, meer niet. En dan zijn er nog twee 'familie-voorstellingen', waar de jon geren ook veel plezier aan kan beleven. 'Eureka, ik heb het gevonden: een olifantenleestoel, een kattenbadkuip, een krokodillebed, een zeilrolbootDit roept de uitvinder uit het boekje van Ingrid en Dieter Schubert bijna dagelijks. Als je eens wilt zien hoe ze eruit zien die uitvindingen, koop dan in de kinderboe kenweek dit boekje voor maar ƒ3,95. Helemaal gratis krijg je het boekje van Paul Biegel en Fiel van der Veen: 'Het Eiland Daarginds' als je tenminste voor ƒ19,50 aan kinderboeken koopt. In dit boekje ontdekt Hoog-Keesje het eiland Daarginds, maar niemand gelooft hem. Het is weer kinderboekenweek: van 4 tot 14 oktober. En dit jaar is het thema: 'Verder kijken dan je neus lang is' over uitvindingen en ontdekkingen. In Zeeland valt er heel wat te ontdekken over illustraties en illustratoren. Allereerst is daar de prachtige Verjaar dagskalender 'Feestvarkens' van de ma kers van 'Lurv en Lurvje'. Hierin hebben zes Nederlandse en zes Belgische illu stratoren hun best gedaan om van jouw verjaardagsmaand een feest te maken. En wat dacht je van de voorkant van de Engelse illustrator en kinderboeken ma ker Tony Ross. Bovendien kun je twaalf maanden lang een verhaal van Jacques Vriens volgen. Boekhandel 'De Koperen Tuin' in Goes geeft het 'Kijk, kras en kleurboek' uit. Voor beginners en gevorderden. Hierin kan door jong en oud naar hartelust gekleurd, gekrast en getekend worden. Over de lijntjes heen? Geen probleem, voor sommige bladzijden zelfs een must. Een apart 'kleur'boek gemaakt door twaalf Zeeuwse kunstenaars (Paul Bar- tels, Richard Beek, Eric Brandts, Joop Dam, Ronald van Dokkum, Jan Haas, Wim Hofman, Willy de Houck, Ton Lamper, Sander Littel, Jeltje Ratsma en Henny Schrijver) om langer dan een week mee bezig te zijn voor weinig geld, 7,95. Beide uitgaven werden op 29 september gepresenteerd op een manifestatie in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Tijdens deze manifestatie werden ook drie tentoonstellingen geopend. Eén van de tentoonstellingen bestaat uit boek omslagen gemaakt door kinderen. Dit was een initiatief van de P.Z.C., waarbij kinderen van Zeeuwse basisscholen de kans kregen hun favoriete kinderboek van een nieuw omslagje te voorzien. De resultaten van de wedstrijd 200 teke ningenen de originelen van de verjaardagskalender kunnen bewonderd worden tot en met de kinderboekenweek in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Daarna zal de tentoonstelling op reis gaan langs alle openbare bibliotheken in Zeeland. Er valt van alles te ontdekken in de kinderboekenweek, dus trek je jas aan, zetje helm op, neem je verrekijker mee en ga op speurtocht naar de bibliotheek in de buurt of trek je terug in je kamertje of schuurtje en sla aan het uitvinden, misschien bedenk je wel een kinderboek draaiorgel of een tafeltennisopklapbedje. Stuur je ideeën en uitvindingen op naar Paul Biegel, hij schrijft je beslist terug (lees het wedstrijd formulier). De meeste openbare bibliotheken in Zeeland haken in op de kinderboekenweek met bijzondere aktiviteiten. Daarbij staat het thema 'uitvinden' vaak centraal. Vrijwel alles gebeurt op de twee woensdagmid dagen van de boekenweek, 4 en 11 oktober. Zo heeft de bibliotheek van GOES een uitvindingenwedstrijd op touw gezet. Die wordt op 4 oktober afgesloten. Deelnemen de kinderen zullen dan hun eigen uitvinding komen demonstreren. Ook twee hoogge leerde uitvinders, de professoren Ellowski en Sachowski zullen er enkele staaltjes van hun uitvind-kunst laten zien. Op de zolder van de bibliotheek kunnen door 5-8-jarigen na 2 uur nog nieuwe uitvindingen gedaan worden. Dat gebeurt aansluitend aan het voorlezen van het verhaal 'Post voor de tijger'. Vanaf half vier treedt het poppen theater De Welle op met de sprookjes 'De drie bokken' en 'De drie beren'. Het 'Kijk-, kras- en kleurboek', dat bij de Goese uitgeverij De Koperen Tuin ver schijnt, is op 11 oktober onderwerp van een work-shop in de Goese bibliotheek. Onder leiding van Ton Lamper kunnen 25 kinderen van negen tot twaalf jaar zich dan uitleven in dit maffe boek. Er moeten wel tevoren kaartjes gehaald worden in de bibliotheek. Die kaartjes zijn gratis. Op zaterdag 14 oktober organiseert de bieb nog een grote ontdekkings-speurtocht door de stad. Het is de bedoeling dat deelnemertjes een formu lier ophalen in de bibliotheek en proberen alle opdrachten te vervullen. Op 17 oktober moeten de formulieren ingeleverd zijn en op de 18e worden de prijzen bekendgemaakt. In HEINKENSZAND wordt een expositie ingericht van allerlei soorten fietsen, die in de loop van de tijd zijn uitgevonden. Je kunt er zelfs een loopfiets en een velocypedezien, maar ook een heel moderne ligfiets. Verder is er op 4 oktober voor dè kleinere kinderen een voorleesmiddag-met-diavertoning. In AXEL kunnen op 11 oktober speciaal meisjes terecht om er technische foefjes te leren. Leerlingen van de hoogste klassen van de basis-school wordt vanaf 2 uur ook geleerd om zelf een periscoop te maken. Ook in OOSTBURG staat de techniek centraal. Op 4 oktober start daar om 2 uur het programma Technika 2000', waarbij kinderen allerlei technische proeven mogen doen. Zelf muziekinstrumenten maken van waar deloos materiaal kunnen de kinderen op 11 oktober in de bieb van VOGELWAARDE. Je moet wel minstens acht jaar zijn voor die middag. De kleintjes hebben een week eerder al een middag waarbij videofilms over prentenboeken worden vertoond. Hoe boeken werden en worden gemaakt, krijgt de jeugd van KLOOSTERZANDE te zien op 4 oktober. Iemand van drukkerij During komt dat dan - met allerlei voorbeelden - duidelijk maken. In dezelfde bibliotheek is op 11 oktober voor de kleinsten een poppen kastvoorstelling. Marina Stokman speelt dan 'Speurneus in Kliedernooitland'. Die voorstelling begint om 3 uur. Als Marina tenminste op tijd is, want om kwart over één diezelfde middag geeft ze ook een voorstel ling in de bibliotheek van HULST. In Hulst is op 4 oktober voor de oudere jeugd een middag, getiteld 'Kom zelf eens een strip verhaal maken'. Vanzelfsprekend wordt er voor deskundige begeleiding gezorgd. De bibliotheek van VLISSINGEN organiseert iets op maandagmiddag 9 oktober. Vanaf half vier is er dan iets bijzonders rondom het boek 'Het Vlot' van de Vlissingse kinderboe kenschrijver Wim Hoffman. De schrijver zelf zal aanwezig zijn en ook Chris Peeters van het Vlissingse gemeente-archief. Wat er precies gaat gebeuren wil men op de bibliotheek niet verklappen. Wie het weten wil moet (vanaf 4 oktober) een kaartje gaan halen in de bieb. Die kaartjes kosten één gulden, maar dat geld krijg je terug als je ook echt komt op 9 oktober. Bij de bibliotheek vinden ze het namelijk nogal vervelend dat kinderen vaak gratis kaartjes komen halen, maar dan niet komen opdagen. Andere kinderen, die later komen, kunnen dan geen kaart meer krijgen, terwijl er achteraf wèl plaats voor ze was. In de drie Thoolse bibliotheken start tijdens de kinderboekenweek het leesprogramma 'Dikke vrienden'. Het is bedoeld voor kinderen vanaf 7 jaar. Elke keer als ze een boek komen halen, dat gaat over vriend schap, krijgen ze een sticker in een speciale pas. Eind november stopt het programma, maar hoe dat gebeurt is nog een verrassing. Zowel in THOLEN als St. MAARTENSDIJK en St. ANNALAND zijn ook exposities van bekroonde kinderboeken en informatie over de schrijvers van die boeken. In het Dorpshuis te WEMELDINGE tenslotte wordt op 11 oktober een voorstelling gegeven door het jeugdcircus 'Hogerop'. Het begint om half 3 en de toegang is gratis. De jeugd van Kapelle kan dezelfde voorstelling gaan zien op 25 oktober in De Vroone. Op 19 oktober kunnen kinderen in de Middelburgse schouwburg kennis maken met de wereld van de dans. Dat gebeurt via de 50 minuten durende voorstelling 'De Toverpoort' naar een konsept van Ingrid Dalmeyer. Op een speelse manier worden door de vier dansers de stoutste avonturen gedanst en uitgebeeld. Dat komt omdat de Toverpoort het middelpunt van de voor stellingmagische krachten bezit en de dansers steeds weer betovert. Ingrid Dal meyer wil laten zien wat dans kan zijn zonder een kompleet verhaal van begin tot einde te vertellen. De voorstelling is een aaneenschakeling van korte, humoristische scènes: stel je tekent een boom en opeens ben je zelf die boom terwijl er een nimf in je takken rondspringt, stel je kijkt in de spiegel en je spiegelbeeld blijkt echt iemandtezijn... KWA-OE-A-KWA In het Zuidlandtheater in Terneuzen wordt, eveneens op 19 oktober de voorstelling 'Kwa-oe-a-kwa' gegeven. Op het toneel lopen mensgrote poppen, die allemaal een dier voorstellen. De held is JappiedeAap. Hij woont in Afrika en is beroemd om zijn grappen en grollen. Maar Jappie is ook erg lui en daardoor gebeurt het dat hij soms heel angstige avonturen meemaakt. MENEER KAKTUS De Grote Meneer Kaktus Show hoeft amper nog toelichting. Zowel optvals in het theater is hij een begrip geworden. Met het Trio Kweetniet, Mevrouw Stemband en Meneer Kaktus zelf. Achter die laatste figuur gaat de bedenker van de show schuil: Peter Jan Rens. In Hulst kunnen de kinderen op 14 oktober zien wat hij in de nieuwste aflevering van zijn show allemaal voor geks heeft gestopt. LES FUNAMBULES Twee Waalse humoristen, die uitstekend kunnen 'mimen' zullen op zondagmiddag 22 oktober de Middelburgse Stadsschouwburg (en op 29 oktober in het Zuidlandtheater te Terneuzen) laten zien wat je allemaal kunt doen met iets doodgewoons als een rol wit plakband. Ze toveren er een schuifdeur mee, een wandelstok, een snelweg, een auto inclusief veiligheidsgordels en ruitewissers en een finishlint voor de arme voetganger, die over een drukke verkeersweg moet spurten. Twee volwassen mannen die een diplomatenkoffer mishandelen, traploos traplopen of liftloos stijgen zonder een zinnig woord te zeggen (gebrabbel en exotische geluiden zijn er volop). Het is allemaal niks, maar daarom zo knap.

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1989 | | pagina 5