-6- globaal bekende terrein der emblemata doorvorst, vooral ook in de bundel opstellen-van Robert J. Clements, "Picta Poësis. Litterary and humanistic theory in Renaissance emblem-books" (Rome 1960). Clements onderzocht echter voornamelijk emblemata-bundels uit het Romaanse taalgebied. In Woord-Nederland behoren de 17e eeuwse Zeeuwse schrij vers Jacob Cats en Johan de Bruno de'Oudere tot de belangrijk ste emblematisten. Be bestudering van hun werk - en dat geldt eigenlijk voor elke Nederlandse (en niet-Nederlandse) em blemata-bundel - moet in feite nog beginnen. Weliswaar dateert het pionierswerk van A.G.C. de Vries, t.w. zijn dissertatie over "De Nederlandse Emblemata" al uit 18991 maar dat is in de eerste plaats een bibliogra fisch werk (recentelijk aangevuld door John Landwehrs al leen maar bibliografische "Dutch emblem books",-Utrecht 1962). Verder verscheen onlangs de uit de oorlogsjaren stammende dissertatie van de omgekomen Duitse kunsthisto ricus Von Monroy, bijgewerkt volgens de huidige inzichten en gegevens -door H.M. Erhr. von Erffa, handelend over de- Nederlandse emblemata in de 17e eeuw. Daarin wordt ruim' aandacht geschonken aan Cat-s en De Brune, maar Von Monroy, geen literatuurhistoricus en geen Nederlander, toont te weinig begrip voor het belang van hun teksten. In het b-reikte stadium van emblemata-onderzoek, sullen de grote lijnen, die onderzoekers als PrazClements, Von Monroy e.a. getrokken hebben, gecorrigeerd moeten worden, 0.in. door "de daarvoor in aanmerking komende Nederlandse bundels embleem voor embleem te onderzoeken wat nog in geen enkel geval gebeurd is -, met een evenwichtige aan dacht - ook daaraan heeft het veelal ontbroken - voor zowel de kunsthistorische als literairhistorische aspecten in hun onderlinge samenhang. Deze even gewenste als nood zakelijke tijdelijke terugkeer van het algemene naar het bijzondere, is.mogelijk, nu de Utrechtse hoogleraar William S. Heckscher, in samenwerking met de Duitse kunsthistori cus E.A. Wirth, in het "Reallexikon zur Deutschen Kunst- geschichte" V, enerzijds de ontwikkeling en de kenmerken van het genre geformuleerd heeft en anderzijds veel bundels in een oven vernuftig als bruikbaar systeem heeft onderge bracht, zodat men bij detailstudies zich' er voor hoeden kan aandacht te geven aan materiaal dat later.niet of weinig bruikbaar zal blijken te zijn.

Nehalennia | 1964 | | pagina 8