-25- D. Dialecttermen Opgaven Zuid-Beveland, Te beantwoorden op antwoordblz. D. Haar aanleiding van inlichtingen, gevraagd door Mr. C.A. van Swigchem, verbonden aan de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, zou het secretariaat gaarne het volgende vernemen. 1. In Wemeldinge heet de haan langs de huizen in de hoofd straat die door lindenbeplanting in drie stroken is ver deeld: de onderstraat donderstrite)Is deze.benaming alleen in Wemeldinge gebruikelijk, of kent ge die ook elders? 2. In Goes kent men de benaming slagvenster: plank (houten luik) voor een winkelraam, dat overdag naar beneden geklept wordt en, op een schuine houten poot gezet, dienst doet voor het uitstallen van winkelwaren; in het onderhavige geval is sprake van een zaadwinkel. Kent men ook elders slagvenster in deze betekenis? Kent ge het woord (ook) in andere betekenis? Wordt voor slagvonstor ook slag gebruikt? Zegt men dan de slag of 't slag? J. Eveneens te Goes kent men a. buurtpaalb. praatpaal als benaming van een paal op de grens van een stoep, soms met een krulijzer aan de gevel verbonden. Op marktdagen worden zulke palen gebruikt bij het uitstallen van spaden, harken enz., en/of van "steenegoed" Vraag; Kent men één of beide bens,mingen ook elders? Gebruikt men zulke stoeppalen ten uwent ook om koop waar uit te stallen? Is hier ook sprake van hardstenen (arduinen) palen, of (ook) van houten palen? Opgaven uit Walcheren. 4a. In Domburg hoorde iemand de benaming 'e.ndbie zc manchet van een overhemd: "meneer z'n 'andbie-szen bin vuul". Is dit ten uwent in dezelfde betekenis bekend? Of is het een woord, dat "met zijn tijd is meegegaan" en behoort "'andbiesze" oorspronkelijk bij de hoerendracht: bies (boord) aan de mouw v.e. boezeroen?

Nehalennia | 1965 | | pagina 27