deri j-bed'rijven. Deze kreekrug wordt begrensd door poelgron- den, d.w.z. betrekkelijk laag gelegen weilanden, die (vóór de invoering der bemaling) 's winters veelal onder water stonden. Uit transportbrieven blijkt, dat de kreekruggron der. sehotbaar ls.nd waren, d.w.z. voor het volle dijkgeschot werden aangeslagen; deze percelen (althans die aan de Zuid zijde van de weg) lagen in Jan (de) Brouwer's blok. De poel- gronden daarentegen waren haymanlandd.w.z. hiervan werd minder dijkgeschot geheven; deze percelen lagen in den blok Bewesten 't kruise. Jolian Sterk, in 1740 te Leiden gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, vestigde zich te Middelburg in de Latijnse Schoolstraat (Fokker, p. 155), Evenals zo vele welgestelde stadgenoten wenste ook hij een buitenverblijf te bezitten en Sept. 1750 kocht hij het speelhof van Hendrik Milet» Boven dien kocht hij Oct. 1757 weilanden achter dat speelhof gele gen en wel 6 gemeten 417' roeden haymanland in den blok Bewes ten 't Cruyce. Hiervan heeft dr. Sterk 27 roeden bij het speelhof getrokken om achter het huis, dat op de weien uit zag, een viskom en een terras aan te leggen. (Met het woord terras hebben de schrijvers vaalt moeite gehad; ik vind de spellingen: teras, taras, tirs,s, terrias.). Waarschijnlijk heeft hij ook het huis vergroot, want na zijn overlijden wordt het genoemd een "heeren huysinge met deszelfs taras", groot 252 roeden (0.32.94 he.). Dr. Sterk overleed begin 1765- Zijn executeuren verkochten Mei 17S5 óe weilanden (nu 6 gem. 14roeden) aan kapitein Adriaan van den Boer te Middelburg. Euis en tuin verkoch ten zij aan Cornelis Vis, kapitein ter zee onder de admi raliteit van Zeeland. Laatstgenoemde was afkomstig uit een Schouwse familie van landbouwers en wa.s van matroos opge klommen (Hagtglas, Levensber.). Bovendien kocht Vis nog in hetzelfde jaar een perceel aan de Segeersweg, dat aan zijn pas verworven eigendom grensde, nl. "een speelhoff met des- zelfs huysinge en verdre toebehoren van dien, groot 84 roe den lands, gelegen onder de Zuydwateringebuyten de Geer- truyd poort, aan de Geertruyd weg, in Jan Brouwers blok, zo als het selve in desseifs schutsels en heyninge is leggende. Eerder waren eigenaar van dit perceel: 1753 - 1765 David Verwout hoiret (pensionaris honorair van Middelburg)

Nehalennia | 1965 | | pagina 6