- 26 - Van het onder 2 genoemde speelliedje geeft mevrouw de Jos- selin de Jong-van den Hoek de volledige, ook buiten Zee land gewone tekst: Draai 't wieltje nog eris om - Klap is in je('n) (h)andjes - Geef de boze bolledei - Op je hoof(d)- je allebei (of: Zet je handjes in de zij - Op je bolletje allebei) - Zo varen de scheepjes voorbij. Een beknoptere lezing geven F. de Meijer Cadz-Schoondijke en D.Roozemond: Klap is in j'n 'andjes - 0, zo blij - Geeft da(t) boze bolletje (vo je bóoze bolletje (Stavenisse) - Van dei, dei dei. Den Eerzamen: Klap er in je handjes - Blij, blij, blij - Zet ze op je bolletje - Van dei, dei, dei (of: Allebei) - Zo varen de scheepjes voorbij. Bij de laatste regel liet men het kindje een schommelende beweging maken, de andere bewegingen werden met de handjes en armpjes van het kindje uitgevoerd, totdat het zelf leerde, ze- te maken. C 2. Koekoek - schietebroek. Beantwoording mevr. Wattel-van Tatenhove (Vrouwenpolder) Koekoek - schitebroek (Van) achter in de tfci(e)'oek a. bij het tikkertje spelen, geroepen als uitdaging; b. zo werd een kind uitgescholden, dat bang was; ook mej.. Stevense (Kapellemevr. Harthoorn-Verburg (Goes); P.J. van Langeraad (Dreischor) kennen deze regel als scheld vers tegen bangerik; mej. Stevens voegt erbij: scheldnaam als een jongen niet meewil (of durft) doen aan een kwa jongensstreek. Roozemond (Stavenisse) geeft koekoek -in de waai-(=wei) 1oek en tekent aan: de Haai1oek is het middelste, heel lage déél v.h. eiland Tholen (onder gemeente Poortvliet) grotendeels weiland, had vroeger 60 jaar geleden) veel last van water, binnenwegen onbegaanbaar. Men be reikte de streek per boot, of langs de dijk. Vraag 1.: was het scheldnaam'voor.bewoners v.die streek? Vraag 2.: is ook elders in Zeeland de naam weioek bekend als een bepaalde, lage weidestreek?

Nehalennia | 1965 | | pagina 28