- 2? C 3. De opgave voor Land v.Cadzand: 'k Zal .je vertellen -Van d' ouwe Pieternellen - Die d'r gat verbrand'n in de kouwe kaeremèlk werd, met een onbeduidende variatie in de eerste regel, bevestigd door F.de Meijer (Cz.,Sdk) en mevrouw Ver- kruysse-Herrebout (Groede). De tweede regel is niet beves tigd. Uit Zuid-Beveland (de Bóo; mevr. Harthoorn-Verburg, mevr. Stevense en Schouwen (van Langeraad) kwamen volledi ger en vermoedelijk oudere lezingen: 'k Zal je vertelle - Van d'ouwe Pieternelle -Die sprong in de welle -Ze sprong (kwam) d'r weer uut -As 'n levendige (levende) puut.Of: As 'n dooie puut: De Boo; En 't was 'n dooie puutHart- hoorn). Verg. W.Z.D. p.300, in het art. 'aek, Jan 'aek, waar op verwantschap van Pieternelle met boze watergeest wordt gewezen. Nog altijd in de sfeer van zo'n watergeest is de lezing: De blauwe Pieternelle (of: Poezenelle-Viel (of: Zat achterin de welle - Ze kwam d'r weer uut - Met 'n padde in d'r buuk. geg.d. mevr. de Josselin de Jong, die aante kent ''Vermoedelijk uit Oost.Z.-VI., waar mijn moeder vandaan kwam". In een variant, gegeven door Den Eerzamen, treedt ook een Poesjenelle op (in de vorm Puusjenelleverg. de plaatse lijke vorm puus W.Z.D. p.760): PuusjePuusje Nelle - Die zat mit d'r gat op de welle - Oe, zei P.P. Nelle - Ik zal nooit meer aerepeltjes schelle - Op de welle. De welle is er nog, maar de gedaanteverwisseling is ver dwenen. Zo ook in een door De Boo gegeven variant (Kwaden- ammed'Ouwe Pieternelle - Zat mie d'r gat in de welle - En d'r bêênen in de sloot - En zo goeng d'ouwe Pieternelle dood. Ondanks de dialectvorm moet dit wel een jongere le zing Zijn, gelet op sloot inpl.v. het van ouds ook in Z.-Be veland inheemse dulye (duif). Nog daargelaten de zonderlin ge positie van Pieternelle! In twee Walcherse lezingen resp. ingezonden door mw van de Putte (Dob.) en mevr.Wattel (Vrouwenpolder), is ook de "welle" verdwenen en de verdere inhoud is duidelijk trivi aal geworden: 'k Za(l) je vertelle - Van d'ouwe Pieternelle Ze scheet in d'r broek en ze zei êlêlêlle Doben Die d'r gat verbrandde en zei èlèlêlleof Die zakte door de plé en zei(V-p).

Nehalennia | 1965 | | pagina 29