-4- van kroesbeek. Zij krygen drie kinderen, Geerardt, Ja cob en Maria. Ha de dood van zijn moeder Catharina van Baarland in 1643, treedt de zoon Jacob in rech ten op tegen zijn tante Magdalena van Baarland, om wille van de erfeniskwestie. Dit proces wordt door latere erfgenamen van beide zijden voortgezet. Genoemde erfeniskwestie is een van de meest geruchtmakende zaken van Zuid-Beveland geweest, waar nog by kwam, dat de bezittingen van beide partyen door de Staten geconfiskeerd werden. (17O4)Heeds in I69I was hun proces over de bezit tingen in Hoord Nederland niet-ontvankelijk verklaard, daar beide partijen in de Zuidelijke Nederlanden woonachtig waren. JACOB TAN BAARLAND had by zijn vertrek naar Antwerpen (op hoge leeftijd ca 1650 daarheen verhuisd) een riante 'woning aan de Grote Markt te Goes bestemd voor zijn kinderen en kleinkinderen. Dit blijkt bedoeld te zijn als pied A terre in verband met de bezittingen op Zuid-Beveland en elders, tevens als een soort refuge vanuit de Zuidelijke Neder landen als de toestand aldaar dit. zou vragen. Dit huis werd "Barones" genoemd, naar de barones van Wissekerke, Magdalena van Baarland, Zij moet meermalen hier vertoefd hebben.In dit huis bevond zich o.a. een "Bouckkamer" waarin de familiebescheiden werden opgeborgen, waarvan in I69O een inventaris werd gemaakt, welke nu nog aanwezig is in het archief van het kasteel Bazel bij Rupelmonde. Door haar huwelijk met de graaf van Rupelmonde, baron van Wissekerke, kwam Magdalena van Baarland terecht op het kasteel BAZEL van de heren van Wissekerke. Het kasteel ligt in het Waesland, welks historie nauw met de bewoners van dit kasteel is verweven. In 1631 werden alle bezittingen van de erfgenamen van Mag dalena, gelegen op Zuid-Bevelad, verkocht. O.a. had een publieke verkoop uit de hand plaats in de Zoutkeet en de Schutterij de Toetboog te Goes. Ook het huis op de markt werd verkocht, en daarmee eindigde de geschiedenis van de BAARLAHD-familie op Zuid-Beveland. Ook de inventaris van het huis en met name de vele archiefstukken van de boek- kamer zullen toen naar het kasteel te Bazel verhuisd zijn.

Nehalennia | 1965 | | pagina 6