- 2 - Dit jaar "bestaan de Provinciale Stoombootdiensten 100 jaar. Aan dit feit is aandacht geschonken door een boekje, geschre ven in opdracht van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, van de hand van een lid van de redactie van het Bulletin. In het kader van herdenken past de publicatie van een lezing, gehou den door een and.er lid van de reda.ctie, een beeld gevend van het reisen in Zeeland ongeveer een eeuw geleden. BEIZEN NAAB EN IN ZEELAND OMSTREEKS 1870 door drH.C.M. Ghijsen. Zoals verscheidenen van u zullen weten, zijn er in het Archief van het Zeeuwsch Genootschap 1984 een aantal brieven gepubli ceerd, die mijn vader in de jaren 1868 - 1873, toen hij werk zaam was in Veere, aan mijn moeder te Luik schreef. Het leek mij wel aardig, daaruit die gedeelten te belichten, die een beeld geven van het toenmalige isolement van Zeeland en van de moeite, die het meebracht om deze provincie, en speciaal Wal cheren, te bereiken. In januari 1868, de da.tum van mijn vader's komst in deze pro vincie, bestaat er nog geen enkele treinverbinding naar of in Zeeland. Weliswaar is de spoorlijn Goes-Billand Bath bijna voltooid en is de kreekrakdam gelegd (1867), maar het zal nog een half ja-ar duren, eer de opening van de éérste Zeeuwse spoorlijn, het traject Goes-Billand Bath-Bergen op Zoom plaats heeft. En pas vier jaar later, in l872,zal het eiland Walche ren, na. de voltooiing van de Sloedam en de sjjoorweg Goes-Mid- delburg-Vlïssingen zijn eerste moderne verbinding over land v erkri j gen Intussen was men, wat het verkeer te water betreft al wel met zijn tijd meegega.an. Er was nog geen Provinciale stoomboot- dienst, maar verschillende particuliere stoom- en spoorboot- maatschappijen onderhielden geregelde verbindingen met Botter dam en verder Nederland.-boven de rivieren en met Noord-Brabant (Bergen op Zoom)Oudere Middelburgers zullen zich met name nog de :iBotterdamsche Boot11 herinneren. Wat de verbinding met het Oosten betreft: nadat de spoorlijn Boosendaal-Bergen op Zoom is voltooid (in l86é-), wordt door een ondernemend Middel burger, Dirk Dronkers, een geregelde dienst per stoomboot Mid delburg-Bergen op Zoom geopend, die door zijn aanlegplaatsen

Nehalennia | 1966 | | pagina 12