- 29 - Zonder enige remming leefden zij zich in hun rol in en toonden zich daarbij sportief en ook intensief. Het feit dat "de schaatsers" in het dialect mochten spreken scheen stimulerend te werken, gezien de spontane onderlinge ge sprekken tijdens dit vrije spel. De "Hollands''-sprekende deelnemers hielden zich goed,, zodra zij in hun rol waren. Het hoogtepunt was het "gekostumeerd feest" waarbij vele leerlingen tot bijzonder goede prestaties kvramen. De ge sprekken werden hierbij in behoorlijk Nederlands gevoerd. HET DOCUMENTATIECENTRUM ZEEUWS DELTAGEBIED. In 1859 werd te Middelburg de Provinciale Bibliotheek van Zeeland opgericht. Een eeuw later kwam het Documentatie centrum Zeeuws Deltagebied tot stand, dat aan de Provinciale Bibliotheek werd verbonden. Aanleiding tot de oprichting van de Provinciale Bibliotheek was o.a. de geïsoleerde ligging van deze provincie ten opzichte van overig Nederland. Het beeld van Zeeland is ondanks de aanleg van Kreekrakdam en Sloedam en de spoorverbindingen lange tijd statisch geweest. Na de tweede wereldoorlog traden er diep ingrijpende wijzigingen op, deels door oorlogsomstandigheden veroorzaakt, zoals de inundatie van Walcheren en de daarop gevolgde her verkaveling, deels door de mechanisatie van de landbouw en andere oorzaken. De stormramp van 1953 en de daarop gevolgde grote cultuurtechnische werken, het deltaplan en de toenemende industrialisering veranderden en veranderen het "gezicht" van Zeeland grondig.

Nehalennia | 1966 | | pagina 31