- 10 - spreiding en de vorm van de spreuken. Hiervoor is antwoord bladzijde no. 1, gereserveerd, waar u de nummers vindt van de spreuken, waarover iets is na te vragen. Bij voorbaat hartelijk dank i Broekendoekengoed Als benaming voor wollen stof, gebruikt voor doek en beuk van de Z.-B.dracht is dit bekend: Kwd.; Hdkk.; H.H.; Kpl.; Ier. Nader meldt J. Kousemaker, dat hiervoor zuiver wollen stof (kamgaren) van herencostuums dienst deed, gestreept of effen, meest in grijze dessins. A. de Boo kent het in beige of grijs, licht geruit. Men zag het zowel voor de Protestantse als de Katholieke dracht. Soms (bij de R.K.dracht) een regelmatig te rugkerend bloemmotief, dat aan een ruitmotief deed denken. Men droeg bij een doek van broekendoekengoed ook wel een zijden beuk, waarover zwarte tule, waarop weer bloemetjes geborduurd waren. Iets naders over vêêkeskot. (verg. afl. 7i p- 21). Nader meldt A. de Boo, dat het bedoelde stuk land in de hoek van een vroegere zeedijk van de Reinoutspolder gelegen was, die door inpoldering van de Nieuw-Vreelandpolder (omstr. 1400) van de zee werd gescheiden. In dergelijke dijkhoeken verzamelde zich steeds veel vêêk (zie de term vêêk'oek WZD. 1036). Mis schien is dus de benaming vêêkeskot als een synoniem van vêêk- 1oek op te vatten. Is er misschien in oude Baarlandse over lopers iets over te vinden? Nog iets over zoekweg. In aansluiting met het art. over zoekweg (afl. 7i p- 22 v.) tekent J. Boonman aan: in de Blaaskoppolder liep volgens de overlopers een zoekweg. Wij achten het niet uitgesloten dat er op Z.B. wel een honderdtal wegen van die naam zijn. In de Poel kent hij zowel de benaming zoekweg als bezoekweg Vriendelijk dank aan dhr. M. Beinema voor zijn verwijzing naar M. Schónfeld Nagelaten Opstellen, in verband met zoekweg en de kritische beschouwingen van deze schrijver omtrent Deense in vloeden op Walcherse namen. Is dit niet iets voor onze historische afdeling? Hierbij aansluitend zij verwezen naar de naam krikwegvoor

Nehalennia | 1967 | | pagina 12