- 21 - kenis: via schuw, schichtig, tot wild, onbesuisd, en tenslotte ruw, onstuimig (v.h. weer) en ruw, losbandig (v.e. mens) een merkwaardig zeeuws woord. De Z.V1. vorm is schoeein 't Land van Hulst zegt men schouw ha. In wien z'n stront ei jie etrapt: vraagt men, aldus inzender aan iemand, die zich al te verwaand (deftig) aanstelt, b. WZD. 955 geeft een dergelijk gezegde, n.l. in d'ollandse stront (g)etrapt ë(n): "hooghollands" spreken, (of zich dat verbeelden) wat natuurlijk als een teken van "groózigeid" beschouwd wordt (of werd) Kent ge a. of b. of beide? Opmerking. Het komt me voor dat a. te beschouwen is als "afgeleid" uit b. De betekenis van b. is onmid dellijk duidelijk (tenminste voor een zeeuw), de betekenis van a. niet. Want wie is met wien be doeld? 5. 'n stik stront: een akelig, vervelend iemand. Is dit niet eerder volkstaal, dan dialect, al is natuurlijk de vorm stik =stuk, zeeuws? Ik meen bijv. stuk ongeluk dat je bent ook wel buiten Zeeland gehoord te hebben. Echter heb ik dit ge bruik van stuk een ongunstig woord, niet bij van Dale ge vonden. Voor stik: exemplaar, persoon, zie WZD. 938. Wilt u aantekenen of u deze manier van schelden ook buiten Zeeland kent? 6. "Dat sa wè": zo drukt de zeeuw op een beleefde manier zijn verbazing en tevens zijn twijfel uit, aan hetgeen hem ver teld wordt. De heer Sinke kent het; in WZD. 1199 (art. zul- le(n)wordt het voor Domburg gegeven. Ik vermoed, dat het veel meer verspreid is. a. Kent u het?; en zegt u in dezelfde omstandigheden ook bDa sa wêzeker? 7a. Als de kleinkinders bijv. al te veel in en uit lopen en het begint Opoe te vervelen, zegt ze: Je loppe wee net ginsen-en weer az 'n zêêkende kaeter, aldus inzender SinkeKent ge dit gezegde? Het is in WZD. niet opgetekend, b. Verg. de uitdrukking (WZD. 1170) b. Laet de kaeter mè zêêke: maak je er niet druk over, aanget. voor Gdr Kent ge a., b., of beide?

Nehalennia | 1967 | | pagina 23