- 2k - k. Het rijmpje: "Spiering vuil vis, die stynkt eer ze gevangen is" in Smallegange1s Kronyk van Zeeland aangehaald, was volgens inzender Roozemond te Stavenisse eind 19e eeuw nog bekend in de vorm spierik, vule vis, die stienkt a vo ze gevangen is 5. Waar aanleiding van de vraag, welk werktuig in zwang was voor het platrijden der molshopen op weiland, resp. het effenen van land, bleek de houten sleper (WZD. 875 art. 2), sleepdeure of sleepbord (WZD. 873) van ouds gebruikelijk. Veel later (volgens J. Kousemaker omstreeks 50 jaar geleden kwam daarnaast de zgn. kettingegge in gebruik, aldus bev. d Vwp., in de vorm kittikeieIer.; kettiengeegdeGde.; Obg. Hierbij aansluitend de mededeling, dat molbord, door A. de Boo opgetekend als deel van een boereninspan van 191^ en om schreven als "een instrument aan kettingen" blijkbaar doelt op een dergelijke kettingegge. Molbord is een nederlandse vakterm; van Dale (1221) beschrijft het als "werktuig, waar mee het land plat of effen gemaakt wordt, wegschaaf." "heymen en sleepen": nst. 'eimen komt in L.v.Ax. de vorm émen voor. Verg. WZD. 323 art. 'êêm, waar voor Bvten L.v. 'aem ('èm) is opgetekend. Beantwoording van Termen gebruikt b.h. Kaartspelen gegeven door groep Oostburg (z. afl. 7, p. 19 v., Va.) 1Pa's broedermoord, gezegd, als men een troef van zijn maat weghaalt: bekend te Ierseke; doch voor Z.V.W. niet bev. 2a. Over d'aoge loeren: in iemands kaarten kijken; bev. d. Obg b. Door Ierseke wordt loenke geg. in deze betekenis. 3- Moet je daomee nao d'n 'emel?: moet je het zo klaarspelen? bev. door Obg. h. 'k Gaon ze 'n keer laot'n jong'n: wachten met de kaarten op te rapen: bev. door Cz.; Sdk. 5- Kleuren is geld beuren: een aas van dezelfde kleur vragen: niet bev. 6a. Kapot spelen, b. 'onderd van kapot: alle slagen halen: a. bev. door Itwd.; b. Gde; Obg.; a. b. Cz.;Sdk.

Nehalennia | 1967 | | pagina 26