- 9 - van polders, dijken, molens en zilte schorren. De zwarte zand grond en het zachte klimaat, dat sterk beïnvloed wordt door de Golfstroom, maken de streek buitengewoon geschikt voor tuin bouw, en de asperges en vroege aardappelen komen als primeurs aan de markt Het overgieten van de klokken van de St.-Philbert gebeurde in een kort tijdperk van betrekkelijke rust: in 1562 was het eiland nog overspoeld door Hugenoten, die de Cistercienser Abdij De la Blanche op de noordkaap verwoestten; in 1674 landde er een Hollandse vloot van zes en dertig schepen, onder bevel van admiraal Cornells Tromp, luitenant-admiraal Joost Banckert en lt-admiraal Aert van NesDrie weken bleven ze op het eiland; ze vernielden de zoutpannen, bliezen het kasteel de lucht in en legden de bevolking een schatting op van 140.000 gulden Tenslotte zeilden ze weg, naar de Middellandse Zee om de Spaan se bondgenoot hulp te bieden tegen de Fransen. Een eskader on der Van Nes en Banckert werd teruggestuurd om nogmaals het eiland aan te doen en de schatting te gaan halen. Er werden zes klokken meegevoerd en bovendien zes gijzelaars om betaling van de schatting te garanderen. Uit deze tijd stamt waarschijnlijk de tekst van het chanson AUPEÈS DE MA BLONDE. Het geeft de conversatie weer tussen een jong vrouwtje in de tuin van haar vader en haar duifje. Hier volgen enkele coupletten: Dites moi done la belle Zeg eens, lief meisje Oü est done votmari? Waar is je man? II est dans la Hollande Hij is in Holland, Les Hollandais 1ont prisDe Hollanders hebben hem te pakken. Que donneriez-vousBelle Wat zou je er voor over hebben,Lief Pour avoir un ami? Om een vriend te hebben? Je donnerais Versailles, Ik zou er Versailles, Parijs en Paris et Saint Denis; St.-Denis voor over hebben. Je donnerais Versailles, Versailles, Parijs en St.-Denis; Paris et Saint Denis; De torens van de Notre Dame Les tours de 'Notre Dame En de klokkentoren van mijn geboorte Et l'clocher de notre pays, plaats zou ik er graag voor geven.

Nehalennia | 1967 | | pagina 11