- 26 - Tenslotte onweer bij het wisselen der seizoenen 17- opg. Obg. Laot op 't jaor onweer, da's 't afgaon van de Berusting in het slechte weer en zelfs optimisme klinken uit 18. opg. Gdr't Bin gêên groote vlaegen, raar regen voor hêêle daegen 19- opg. Obg. Gêên regen, gêên ruste regenverlet kan welkom zijn, als men van de morgen tot de avond moet werken Voorspellingen van sneeuw, vorst, dooi 20. opg. Svn'k E zoê'n kouwe rik, 'k dienke da m'n snêêuw kriege 21.. opg. Svn. 't Weerglas stae zo lêêge (zie aant'k dienke, da me best 's vost kunne kriege Aant. De ouderwetse kwikbarometer stond bij hoge luchtdruk inderdaad laag (lêêge, zie dit woord W.Z.D. 929). 22. opg. Svn. en verg. W.Z.D929) art. stêêndiktea.'n 'ollanse stêên dik kunne vrieze: strenge vorst, (zodat men op het ijs kan staan). Men zegt ook "'n overloop vrieze(n)": zodat men na één nacht vorst op het ijs kan lopen, b. Vraag: Kan iemand precies de maat van 'n ollanse stêên of 'n 'ollanse stêêndikte opgeven 23. opg. Svn. 'k Oore 't Schelt zo ruusse, d'r zit ander weer in de lucht't Sa mee de vost zo gedae weze, dienk'k. Opm. Het is interessant dit gezegde uit oostelijk Zeeland te vergelijken met de spreuk 't Zêêrot (het gedruis van de branding) in 't oosten, goed weer op pad; uit West- Z.-Vl. (Obg. Zulke spreuken illustreren de rol die de Westerschelde als weervoorspeller in de ervaring van de plaatselijke bevolking vervult. 2.k. opg. Svn. Spottend zegt men tegen de schaatsenliefhebbers die voor de zoveelste maal worden teleurgesteld in hun hoop dat de vorst zal aanhouden: "Vannacht vriest 't in de regenbak": vannacht zet de dooi in.

Nehalennia | 1968 | | pagina 28