- k - Men zal ons tegenwerpen, dat wij hier ver afge raakt zijn van de begrippen monument en monumentenzorg in de 19e eeuwse betekenis van het woord. Inderdaad is hier veel meer aan de hand dan het stijlvol en technisch verantwoord herstel van een kerk of een raadhuis. Er is kwantitatief ver schil, omdat het in onze tijd gaat om groeperingen, en niet om individuele gebouwen. Maar ook is er verschil in kwalita tief opzicht, omdat wij nu te maken hebben met de bestemming; omdat het er nu om gaat het bewonings- en gebruikspatroon in een bepaalde richting te sturen; om het afweren van een zeke re druk, uitgeoefend door niet-passende bewoningscategorieën zoals bv. garages of, in bepaalde straten, winkels. Hier dient een doordacht welstandsbeleid plaats te vinden, in de vorm van toezicht op de verbouwingen door particulieren, maar niet min der door Publieke Werken zelf in acht te nemen, bij de bepa ling van de vormen van verlichting, bestrating en beplanting, en bij de verzorging en het gebruik van de gemeentelijke eigendommen. Het zal duidelijk zijn., dat zulk een totaal-beleid een in grijpende zaak is. In wezen heeft het dan ook pas kans van slagen, indien er een nauwe samenwerking bestaat tussen het Rijk, de provincie, de gemeente en de particuliere belang hebbenden, en wel op grondslag van een brede en ook door de publieke opinie algemeen aanvaarde, visie. Ontbreekt bij een of meerdere partners het juiste inzicht, dan valt te voorzien, dat de harmonische uitvoering van dit plan hieronder zal lij den. Voor het welslagen van deze operatie zal een doelbewust overheidsbeleid, gesteund door een algemeen verbreid begrip voor de noodzakelijkheid van de te nemen maatregelen, onont beerlijk zijn. Vanuit deze hoek bezien, en het gaat hier waarlijk om de grondslagen van de monumentenzorg in moderne zin, kan men niet aan de indruk ontkomen, dat er in Zeeland, ondanks het vele, dat werd bereikt, nog wel iets te wensen overblijft, en dat de situatie, op de keper beschouwd, minder gunstig is, dan eerst leek. Vanzelfsprekend is voor de uitvoering van een dergelijk veel omvattend restauratie-plan veel geld nodig. Dit zal echter zeker beschikbaar komen, als bestuurders en publiek door drongen zijn van het belang van deze politiek. Trouwens, zelfs in een aan monumenten zo rijke provincie als Zeeland

Nehalennia | 1968 | | pagina 6