- 6 - ze niet als belangrijk onderkend worden en worden ze bedreigd omdat de overheid zich er niet in voldoende mate mee bemoeit. In de toekomst echter - misschien reeds over niet al te lange tijd - zullen deze situaties, milieu's, conglomeraties, of hoe men ze ook maar noemen wil, geheel anders gezien worden en als gevolg daarvan even sacrosanct en onaantastbaar worden als nu een gotische dorpskerk. Uit tal van feiten kan men concluderen, dat het inzicht in deze zaken bij overheid zowel als bij particulieren groeiende is, maar dat wij er nog lang niet zijn. Dit nu zou zo erg niet zijn, wanneer afbraak of doorbraak niet zo onherroepelijk wa ren en wanneer verknoeiing van een milieu niet in vele geval len een zaak was, die in de toekomst niet of nauwelijks zal kunnen worden hersteld. Daarom heeft het zin, bij alle waardering voor het vele goede, dat er in Zeeland op het gebied van de monumentenzorg gebeurt, waakzaam te blijven, en verdere aantasting met alle middelen te voorkomen. In het kader van deze breed opgezette monumentenzorg dient in Zeeland onmiddellijke en onverdeelde aandacht geschonken te worden aan (onder meer) de volgende problemen - De beslissing over de juiste ligging en de meest aanvaard bare architectonische vormgeving voor alle noodzakelijke nieuwbouwprojecten, zodat door het bouwen hiervan,- het ka rakter van een monumentenstad of de sfeer van een eiland niet zal worden aangetast. Met name grote, moderne gebouwen zullen een plaats moeten krijgen in of aan de rand van nieuwe bewoningskernen en niet in de oude stad, waar zij de omgeving verstoren. Voorbeeld van een verkeerde keuze: het gebouw van de Nuts- epaarbank te Goes aan de Markt; Stadsschouwburg te Middel burg Recente goed geslaagde voorbeelden: de twee bankgebouwen te Zierikzee aan het Havenplein. - De bestudering van de consequenties voor de monumenten, voort vloeiende uit de samenvoeging van gemeenten, waarbij bv. een klein monumentenstadje wordt opgeslokt door een grote agrari sche combinatie. - Een genuanceerde beoordeling van de relatie boerderij-monu ment Terecht hebben de landbouworganisaties het standpunt

Nehalennia | 1968 | | pagina 8