- 7 - ingenomen, dat de ontwikkeling van het agrarisch bedrijf niet onnodig belemmerd mag worden door de monumentenzorg. Dit standpunt wordt ook elders naar voren gebracht en is in zijn algemeenheid stellig juist. Maar bij het nemen van de eindbeslissing in deze dienen allerlei factoren mee te tel len, zoals: de aard en de omvang van het bedrijf en zijn economische positie; de mate, waarin de opstallen een posi tieve of actieve rol kunnen vervullen voor de recreatie en de eigenaar dus neven-inkomsten kan trekken uit verhuur aan zomergasten; hiermee annex: hoe kan een boerenhoeve op de meest efficiënte manier aan de recreatie worden aangepast, en hoe moet bijvoorbeeld een kampeerschuur er uit zien. Welke elementen zijn essentieel voor het monumentale as pect, en welke secundair. Zo was het misschien mogelijk geweest de laatste stelphoeve op Schouwen na de ramp in 1953 nog op verantwoorde wijze te restaureren - Het behoud van interessante dorps- en stadskernen. Bijvoorbeeld: die van Borssele of van het kasteeldorp Baar land; de haven met bijbehorende kaaibebouwing te Goes, met gebouwen als het museum en het pand, waarin de laatstfunge- rende getijmolen in Nederland was ondergebracht, omringd door huizen, die in de kern bijna alle 16e eeuws zijn; het St. Domuskwartier te Zierikzee; de situatie Bellamypark- Nieuwendijk te Vlissingen; en vooral de stad Hulst, waar de stadskern ernstig gevaar loopt door de voorgenomen "aanpas sing aan de tijd": een vierde doorbraak door de wallen, ver harding van alle bastions, een ringweg en parkeerterreinen binnen de wallen, een doorbraak over het belangrijke binnen terrein achter de Steenstraat ter hoogte van de Réfugié van Ter Duine en tenslotte een raadhuisuitbreiding met hoogbouw, die het stadsgezicht vanaf de wallen gaat verstoren. - Het verzachten en compenseren van de schade, die ontstaat door de uitvoering van de Deltawerken, door de steeds verder voortschrijdende industrialisatie en door de ruilverkavelin gen. (bv. in de Poel). - Een goede en wetenschappelijk gefundeerde voorlichting van het publiek, zodat de bevolking haar eigen monumenten leert kennen en waarderen in hun historische betekenis, en gaat meeleven met hun lotgevallen. Monumentenzorg kan slechts

Nehalennia | 1968 | | pagina 9