- 11 - satie. The Merchant Adventurers verschenen iets later in onze streken dan de Duitse kooplieden. The Merchants hielden zich vooral bezig met de lakenhandel: onbewerkt laken werd door hen hier verkocht. Dat deze handel belangrijk is geweest blijkt uit twee regels van de Canterbury tales van de Engelse dichter Chaucer. Hij laat hier in een van zijn verhalen de. Merchant zeggen: "I wished the sea where kept betvreen Middelburg and Orwell". De dichter bedoelde hiermee, dat hij wenste dat de zee vrijgehouden werd van zeerovers en vijanden. Het feit, dat Chaucer Middelburg met name noemt, bewijst ons, hoe belangrijk de Zeeuwse hoofdstad voor de Engelse lakenhandel op dat moment was. The Merchants waren er van 1383-1389 gevestigd, en de Engelsen menen hiermee te kunnen aantonen, dat Chaucer de Canterbury tales in deze periode heeft geschreven. De Zeeuwse hoofdstad is in het hedendaagse Engeland nog weinig bekend, want in een moderne versie van de Canterbury tales spreekt de dichter over Harwich-Hoek of Holland range als hij deze twee régels aanhaalt. Een andere schrijver vertelt in een noot, dat het Middelburg in Vlaanderen is, raar Chaucer over spreekt. Iü deze beide zeerechten werd het gebruik van een loods al min of meer dwingend voorgeschreven. Philips II maakte in een plakkaat bekend, dat de schippers Van zeeschepen verplicht waren in loodsmansvaarwaters een loods hé nemen. Het loodsgeld werd door de kooplieden, dat waren de eigenaars van de lading, betaald. De schipper moest de loods de kost geven. Deze ge woonte is in 800 jaar niet veranderd. Vóór 1600 moest een schipper maar zien, dat hij een loods vond voor het vaarwater, dat hij wilde aandoen. Meestal deden vissers dienst als loods, want zij waren het best met de stromea en ondiepten op de hoogte In de 16e eeuw zijn er een stuk of acht leeskaartboeken ver schenen. Deze boekjes werden ook wel loodsboeken genoemd en we kunnen ze beschouwen als de voorlopers van de tegenwoordige zeemansgidsen. In enkele van deze leescaertboeken wordt de verhouding loods-gezagvoerder op bijzonder interessante wijze behandeld Volgens mij is het mooiste en besie van deze werken wel het Tresoor der Zeevaert van Lucas Jaasz. Wagenaer, stuurman en loods in de vermaarde koopstad Enkhuizen. (1591)- Een exemplaar van dit prachtige werk bevindt zich in de Provinciale Bibliotheek te Midd-lburg.

Nehalennia | 1968 | | pagina 13