- 17 - hunne huizekens strekt. Zijn helder, fris water dat vroeger, naar oude vrouwkens vertellen, de enige fontein was, waar ieder huisvrouw goeden drank kwam putten. Zijn water dat te Gouy reeds machtig genoeg was om de drijfkracht te worden van een suikerfabriek en welstand te schenken aan de mensen. Zijn water dat rijke en wijde landerijen besproeit, grote boerderijen uit den grond stampt, die tientallen werkkrachten behoeven en werk en nering brengen in het dorpkeZijn water, hét heerlijke water van de Schelde, op enkele honderden meters van zijn bron, loom reeds van macht en leven, maar leven gevend en leven aan trekkend Van de bron der Schelde te Gouy is een monument gemaakt, waarop in het Latijn een scriptie is aangebracht, die vertaald* aldus luidt Heldere bron der Schelde Gelukkig is uw lot Aan gewijde grond ontstromend bespoelt en verrijkt gij het edele België En zoveel roemruchte steden kussende Stroomt gij zwanger (van schepen) de zee in. Deze spreuk, die in de 18e eeuw werd aangebracht door een kloosterling van de dichtbij gelegen abdij is waarschijnlijk van een veel oudere overgenomen - uit de tijd der renaissance - toen met Belgium de Nederlanden werd bedoeld en de schepen van uit Antwerpen ongehinderd naar zee konden varen. Enkele foutjes in het Latijn doen veronderstellen dat de 18e eeuwsè monnik niet tot de beste latinisten behoorde. Bij de Romeinen wordt de Schelde - Scaldis - al genoemd. Caesar en Plinius spreken'van haar, resp. omstreeks 50 en 77 voor en na Christus. In het Frans ontwikkelt de 1 van Scaldis zich tot u, men spreekt in llO'f van Scauth, later Escaut. In dé vroeg Oudnederlandse periode zijn er twee ontwikkelingen. Schouwen wordt in 976 Scaldis génoemd, in 1156 Scolden en in 1222 Scou den. Dan is er een vorm waarin de a in e wordt veranderd, zodat men reeds in 1167 spréékt van Sceld, later Schelde, Schelt. Rivieren hebben heel vaak een dubbele functie als verkeers aderen en natuurlijke grenzen. Wanneer de eerste Merovingers Doornik tot hoofdstad van hun rijk kiezen, houdt dit verband met de ligging van dit knooppunt aan de Schelde. Bij het ver drag van Verdun 8^3 wordt de rivier als grens aangenomen tussen het toekomstige Frankrijk en Lotharingen. Het belang van de Schelde is omgekeerd evenredig aan de

Nehalennia | 1968 | | pagina 19