- 7 - winkel aan hun beminnelijke persoontje hebben gehangen. Ook de jongens hebben gespen op hun schoenen, grote ronde plak ken aan de gordel en knopen aan de hals. De plakken en gespen zijn van zilver; ze zijn tien tot vijftien gulden per stuk waard, en soms hebben de knapen er vier of zes aan het lijf. De halsknopen zijn van goud en kosten zowat 50 gulden. Hier uit valt wel af te leiden, dat de buitenmensen er warmpjes bij zitten. En het verklaart ook, waarom er zoveel juweliers in Middelburg zijn gevestigd. Naar gelang wij verder wandelen wordt de menigte talrijker. De lucht is bezwangerd met de scherpe geuren van de poffer tjeskramen en het vrolijk geschreeuw vermengt zich met het gebulder van orgels en straatorkestjes, die met ontmoedigende eensgezindheid en overigens zonder de minste poging tót sa menspel, ons op de luidruchtige "Mandolinata" 1) tracteren. Nooit tevoren hebben wij een deuntje op zo hardnekkige wijze horen afzagen, schreeuwen en loeien. Alle stoomdraaimolens met hun glimmend uiterlijk, lofwerk, geschilderde voorstel lingen, met pailletten bezaaide gordijnen, lantarens en spiegels, met hun heraldische leeuwen en griffioenen, die hier in de plaats zijn gekomen van de eenvoudige draaimolens, die men op onze kermissen tegenkomt, zijn toegerust met een gigantisch orgel, dat zonder ophouden, zonder rust of adem pauze de onvermijdelijke "Mandolinata" afdraait. En alsof deze dolle muziek nog niet voldoende was, ondersteunt men haar met de menselijke stem. We zagen zeven kinderen, die door de spullenbaas voor een van deze orgels waren opgesteld, en die uit volle borst zaten mee te brullen. Het arme lied was door de vertaling veranderd in een serie ritmische keel klanken, versierd met rauwe kreten van de kopstemmen. Om de goedmoedig-rustige aard van de Zeeuwse boer te prikke len schijnt het nodig te zijn op zijn zenuwen te werken met een alles overstemmende muziek, die steeds weer wordt her haald en altijd weer wordt ingehamerd, om hem op deze wijze in een toestand van vervoering te brengen, die dan onder de invloed van jenever en wijn tot dronkenschap leidt. 1) Zie voor "La Mandolinata" p. 9 van dit Bulletin.

Nehalennia | 1968 | | pagina 9