- 27 - Beantwoording "Oude vormen uit het Land van Axel". (Zie afl. 11 p. 34 (los bijgevoegd). Gelijk bekend, is het Land van Axel van 1586-1653 "drijvende" geweest. Na de herbedijking werd de streek voornamelijk vanuit Walcheren en Zuid-Beveland herbevolkt. Het is dus in de eerste plaats van belang na te gaan, in hoever deze "oude vormen", uit het Taaleigen van dr. J. van Eek (l849-'50), overeenstem men met Walcherse en/of Zuid-Bevelandse vormen, en in de tweede plaats, of deze vormen sindsdien verdwenen, of nog hier en daar in het Land van Axel gebruikelijk zijn. Van de gevraagde werkwoordsvormen (1 t/m 9) zijn het meest op vallend de meervoudsvormen van de verleden tijd ze kwammen; ze stakken; ze zat.ten, die typisch Zuid-Bevelands zijn. Alleen ze kwammen is nog door één inzender voor Land van Axel bev.; de beide andere zijn aldaar thans onbekend. Het verl. deelwoord (g)eslegen is zowel op Walcheren als op Zuid-Beveland (naast gewoonlijk (g)eslogen) opgetekend; voor L.v.Ax. werd geslegen nog door één inzender (Zoute Spui) be vestigd Ie docht hij deugde en gedocht gedeugd, kunnen ook op in vloed van Zuid-Beveland wijzen, maar zekerheid is hier niet, want men vindt deze vormen ook in Z.V.W. en L.v.H. Voor L.v.Ax. zijn ze nog door één inz. bevestigd. De vormen kwol, gekwollen kwelde, gekweld, waren niet te achterhalen, ze zijn noch op Z. eil. noch in Z.Vlaanderen op getekend Verl.tijd: vong, dat door 2 inz. voor L.v.Ax. is bev., is geen "eilandenvorm"daarentegen is het wel bekend in het Land van Hulst. Van het verl. dw. gevongen geen bev. Verl.t. 'olp, door 2 inz. uit L.v.Ax. bevestigd, is een West-Z.Vlaamse vorm. Om een overzicht te verkrijgen van de nrs. 10-17 maakte ik het achterstaande tabelletje, kolom 1 geeft aan welke vormen bij Van Eek zijn aangetroffen en welke niet; kolom 2 doet hetzelfde voor de het tegenwoordige Axels; kolom 3i 4, 5 geven respectievelijk de verhouding tot Walcheren, Zuid-Beve land en West-Zeeuws-Vlaanderen

Nehalennia | 1969 | | pagina 29