- 5 - name door gegevens te verstrekken over de economie, de cul tuur en de militaire paraatheid. Over Zeeland schrijft hij dan het volgende Het graafschap Zeeland bestaat uit vele verschillende 'eilan den; het is moeilijk de bijzonderheden van elk van hen te beschrijven, want ze hebben zich vele malen .gewijzigd en op nieuw verdeeld. Zozeer zelfs, dat er door de overstromingen en de hevige aanvallen van de zee uit één eiland er vele zijn ontstaan en ook omgekeerd uit meerdere eilanden er één is ge worden. Verschillende plaatsen, stadjes en kastelen zijn door deze overstromingen en door de heftige aanvallen van. wind on water verloren gegaan, zoals we neg nader zullen vertellen. Het voornaamste eiland heet Walcheren, dat rondom langs zijn omtrek gemeten 10 mijlen groot is. Het is zeer vruchtbaar en bezit vele welvarende grote steden en aardige dorpjes. De voornaamste stad is Middelburg, de hoofdstad van het hele graafschap. Zij is omgeven door een sterke muurpeen diepe en brede gracht, die op zijn beurt weer door een muur is omringd, hetgeen haar tot een goed verdedigde stad maakt. Er zijn mooie straten, huizen, kapellen en kerken enkloosterswaaronder er één is, dat dienst doet als vorstelijk verblijf, een prachtig en koninklijk gebouw, toebehorend aan de Orde der Praemon- stratensers. Het lichaam van koning Willem, graaf van Hol land, werd naar dit klooster overgebracht door Floris V, zijn zoon, die hem had gevonden in het gewest West Friesland toen hij dit met wapengeweld had onderworpen en tegelijkertijd de dood van zijn vader dapper had gewroken. In een ander graf ligt hier ook het stoffelijk overschot van koningin Isabella, de vrouw van koning Willem. De stad heeft een gracht en een kanaal, dat uitkomt in het grote water, dat rondom (het eiland) loopt, waarin zich vele grote schepen verzamelen, die daar altijd in grote getale aanwezig zijn. "El felicissimo viaje del muy alto y muy poderoso principe don Felipe" por Juan Christobal Calvete de Estreila; "lo publica la Sociedad de bibliofilos espagnoles". Madrid 1930, bewerkt door Miguel Artigas.

Nehalennia | 1969 | | pagina 7