- 6 - Met zijn enorme rijkdommen heeft deze stad in vroeger tijd de stad Armuda of Remua kunnen kopen van het huis van Borsselen. Deze stad is in Europa algemeen bekend door de enorme massa schepen, die ieder jaar daarheen komen vanuit alle delen der wereld. Er is nog een andere versterkte stad, die men Veere of Camp- vere noemt, gelegen aan een andere waterweg, waarin een groot aantal schepen liggen, voornamelijk uit Denemarken afkomstig. Hier zijn mooie huizen en een grote kerk en in de voorstad wonen zeer godvruchtige monniken bijeen in een klooster. Buiten de poort staat een sterk kasteel, met een collegiale kerk, en grote parken en tuinen. Vroeger was deze stad veel welvarender dan nu. Verder is er een stad, die men Vlissingen noemt. Hij is ge sticht aan de voornaamste waterweg, waarlangs alle schepen varen, die komen uit en gaan naar het westen. Deze plaats ligt tegenover het graafschap Vlaanderen, een mijl er vandaan, nl. de breedte van het water daar ter plaatse. En velen denken, dat Walcheren daar vroeger aan Vlaanderen vast zat, of ten minste, dat er slechts een smal riviertje tussen beide stroom de, en dat men bij laag water de overkant kon bereiken langs een brug, die gebouwd was in de vorm van een wiel. Dit schijnt wel zo te zijn, te oordelen naar de naam van dit water, die Wielingen luidt, hetgeen wil zeggen: de zeestraat van het wiel. Hoe dit vroeger ook geweest moge zijn, het is nu een diep en gevaarlijk water en het bevoordeelt Vlissingen in bijzondere mate Calvete bespreekt vervolgens nog de plaatsen Westkapelle, Domburg en Arnemuiden en enkele kastelen, waaronder dat van Souburg, St-Laurens en Zeeburg. In dezelfde trant behandelt hij de eilanden Zuid- en Noord-Beveland, Tholen en Schouwen- Duiveland, om dan verder te gaan Deze eilanden en alles wat we hebben verteld, vormen het graafschap Zeeland. De bewoners zijn voor het grootste deel in goeden doen en zeer ervaren zeelieden. Zij verschillen in gewoonten, wetten en taal niet van de Hollanders. Met ijver en vaardigheid produceren zij uit het zwarte zout, dat Portu gezen en Bretoenen aanvoeren een wit zuiver zout, zo wit dat het sneeuw lijkt.

Nehalennia | 1969 | | pagina 8