- 13 - IIIBEOEFENING DER GESCHIEDENIS. V/ie de geschiedenis van zijn familie, huis, straat, wijk, dorp of stad, eiland of provincie nader wil "bestuderen kan het best eerst na gaan of iemand hierover iets gepubliceerd heeft. De literaire bronnen voor de geschiedenis van Zeeland vindt men in de Provinciale Biblio theek van Zeeland met het daaraan verbonden Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied. Voor het opzoeken of er al eens iets is gepubliceerd over zijn of haar dorp, over de landbouw, over het leven van de boer, over molens, om maar enkele voorbeelden te noemen, kijkt men eerst in de Zeeland- Catalogus van de Provinciale Bibliotheek. Op kaartjes, gerangschikt naar onderwerp en plaatsnaam, vindt men naam van de auteur, titel van het boek, het aantal bladzijden, en eventuele illustraties. Weet men de naam van de schrijver, dan kan men beter eerst in de alfabetische catalogus kijken. Dat werkt sneller. Er zijn een aantal hulpmiddeltjes die het zoeken belangrijk kunnen vergemakkelijken. Wie iets over zijn familie of familienaam wilt weten, raadpleegt eerst het Genealogisch Repertorium van Van Beresteyn (2 dln) om te kijken of er al eens iets over de familie is gepubliceerd. Behoort een lid van de familie tot de Zeeuwen die zich op een of ande re wijze verdienstelijk hebben gemaakt, dan is de aangegeven weg de "Levensberichten van Zeeuwen", uitgegeven door F. Magtglas te raadple gen, 2 delen die van 1888 tot 1893 zijn verschenen. Voor dorp of stad waar de belangstelling naar uitgaat is er een bron, die men nooit vergeefs raadpleegt: Zelandia Illustrata, beschre ven door M.F. Lantsheer en F. Hagtglas, 1878 en 1879 (2 delen). Het werk is bedoeld als catalogus van de verzameling kaarten en prenten van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen maar door de uitvoeri ge beschrijving bevat het werk een schat van gegevens over de geschie denis van Zeeland in het algemeen en van de plaatsen in het bijzonder. De beschreven gedrukte kaarten, die een heel goed beeld geven van de wordingsgeschiedenis van Zeeland berusten in het Zeeuws Museum. Behalve gedrukte kaarten en plattegronden, zijn thans ook de daar-aan wezige topografische prenten en tekeningen, de historieprenten en por tretten beschreven, in een 4-delige catalogus van deskundige hand (W.S. Unger: Catalogus van de historisch-topografische atlas van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 1931-1957). De geschiedenis van het dorp en de stad speelt zich af tegen de geschiedenis van het

Nehalennia | 1970 | | pagina 15