- 15 - Burgerlijke stand en "bijbehorende stukken. Gemeente-archieven, Vaterschaps-archieven. Archieven van geestelijke instelingen en kerken. Heerlijkheidsarchieven. Familiearchieven. Persoonlijke verzamelingen. Archieven van verenigingen en ondernemingen. Verzamelingen van verschillende aard. Kaartenverzamelingen, Afschriften van bescheiden, niet in dit depot berustende. Bibliotheek. Het speurwerk in de archieven heeft de charme van het onverwachte. Bij een ondersoek in de rechterlijke- of notariële archieven, die be schreven zijn in inventarissen, komt men dikwijls stukken die een be paalde naam van een stuk land, een straat, een weg, een wijk verklaren tegen. De naam van een weg, Stelleweg bijvoorbeeld, is genoemd naar een stelberg, een vroegere vluchtheuvel. De berg kan al lange tijd ver graven zijn maar de naam houdt de herinnering levend. Ook in de archie ven kan men weer bij de familie beginnen (doop- en trouwboeken vóór 1811 en de registers van de burgelijke stand 1811 - bieden de vorsers een ruim veld van onderzoek)Van de familie- tot de bestuurs- en ontwikkelingsgeschiedenis van heel ons gewest zijn nog vele gebie den niet of nauwelijks onderzocht. Het Rijksarchief in Zeeland bevat hiertoe vele bronnen. Het kaartenbezit, in 1940 zwaar getroffen, is nog belangrijk. Haast.het rijksarchief bieden de stadsarchieven grote mogelijkheden de geschiedenis van de eigen gemeente te bestuderen. Axel, Goes, Hulst, Sluis, Tholen, Veere, Vlissingen en Zierikzee hebben een eigen archi varis. Veel van geschiedenis van de vroegere eilanden vindt men terug in de archieven van de waterschappen Schouwen-Duiveland, De Breede- Watering van Zuid-Beveland, Walcheren, die eveneens een eigen archiva ris hebben. Ook de waterschapsarchieven van het eiland Tholen, Hoord- Beveland en van Zeeuwsch-Vlaanderen bieden de onderzoeker grote moge lijkheden. Voor de gemeenten die geen archivaris hebben, kan men te recht hij de gemeentesecretaris. Naast de archieven bevatten ook de musea en oudheidskamers vele gegevens, die voor de onderzoeker van be lang zijn. De musea en oudheidskamers te Aardenburg, Axel, Goes, Hulst, Middelburg, Oostburg, Sluis, Terneuzen, Veere, Vlissingen, Westdorpe en Zierikzee, beschikken over voorwerpen die een geschakeerd beeld

Nehalennia | 1970 | | pagina 17