- 20 - Beantwoording Bulletin ~\h^ p. 29 - 35 (bijzonderheden n. aanl. van nr. 27) Omtrent de zêêksputtegegeven voor 's-Heer Arendskerke, tekent inzender liet volgende aan Aan het uiteinde van de busse werd een goedpassend propje hout aangebracht met een gaatje in het midden; het eind van de stamper werd van een prop gevezeld touw voorzien en deed als zuiger dienst. Met deze "zuiger" tot het eind toe in de busse werd de zCêkspuite in het water gestoken, de zuiger werd teruggehaald, en met de busse vol water werd ze op "het doel" (bij voorkeur de meisjes) leeg gespoten. Tenslotte enkele kanttekeningen omtrent het gebruik van klak- spuite en/of klakkebusse in ander verband. Inzender J. Itousomaker 's-Heer Hendrikskinderen) herinnert zich het gebruik van een "gehalveerde klapspuite" bij het om krullen van het zuid-bevelandse boerenkapselDit gebeurde met een verwarmde ijzeren staaf, die precies in een overlangs uit geholde vliertak paste, zodat een primitieve krultang of liever "krulstaaf" werd gevormd, waarmee de onderste rand van het hoofdhaar werd opgekruld. Volg. J. de Bree (Kostuum en Sieraad in Zeeland, de Tijdstroom, Lochem 1967i p- 76) behoorde dit kapsel bij het dragen van de pluus'oed en hield het langst stand onder.de Katholieke boeren op Zuid- Beveland. Gelijk bekend was ook op Walcheren een dergelijke, op een "pagekop" lijkende haardracht bij de boeren gebruikelijk, waar van de punten werden omgekruld; een poging Van dhr. de Bree, om de "krultang", die ervoor gebruikt werd in handen te krijgen, mislukte, hoewel er, niet zo lang geleden, te Serooskerke nog een moet zijn geweest. Nadere inlichtingen omtrent het bovenstaande zijn welkom Een ander gebruiksvoorwerp, waarbij de klakkebusse op Walcheren te pas kwam, was volg. informatie J. de Bree de zekel (sikkel). Boereèrrebeiers vervingen soms een gebroken handvat van een sikkel door een klakkebusse d.w.z. in een stuk gepelde vliertak werd d'n aorel (arend, spits uiteinde W.Z.D. 9) van de sikkel bevestigd bij wijze van handvat of greep. Vraag Werd dit ook elders bij c-en sikkel of ander werktuig gedaan

Nehalennia | 1971 | | pagina 22