- 30 - Maarland in de hoek van de zuiddijk, dubbel bedrijf De Vrieze, zuid v.d. hofstede bedrijf Doeleman, een zuid v.d. hofstede nu zomerwoning. We 11eweg nu zomerwoning. AdrOutsweg afgebr.na de ramp. idem v.d. hofstede een noord als boven. Lreischor Nieuw- onder aan de dijk bij landpolder Heldert, dubbele woning als boven. Opmerking Op de oude kaarten van het kadaster zijn ook de meeste knechtswoningen ingetekend. Aan de lijst zijn enkele algemene gegevens toegevoegd, die ik hier laat volgen. Behalve enkele nieuwe en een aantal ca. 1900 gebouwd, waren er in de polder van Dreischor bij veel boerderijen knechts- 'uusjes. Bij enkele grotere bedrijven stonden dubbele wonin gen, zodat zowel de eerste als de tweede knecht in de polder woonden Arbeiderswoningen werden soms door middenstanders gebouwd; de Meelstraat bijv. behoorde aan een schilder.. Aan de Bogertweg, in de dreef achter Moskou staat nog een blok van deze huisjes. Door wie deze zijn gebouwd is inzender onbe kend Van de knechtsuusjes op Tholen geeft onze medewerker D. Rooze- mond het volgend overzicht. Op het eiland Tholen zijn nog tientallen "knechtsuusjes" aan te wijzen. In het algemeen stond het knechts'uusje op behoorlijke afstand van de boerderij. Stond deze bijv. bij de dijk, wat op het eiland Tholen nogal eens het geval is, dan stond het knechts- uusje aan de andere kant van de dijk. Het kwam nogal eens voor, dat een dubbele woning gebouwd was, in één ervan woonde de knecht in he-t andere een arbeider. Ook groepjes van 3 woningen trof men aan. Men spreekt op Tholen niet van paereknechtsuusj emaar zegt knechtsuusje

Nehalennia | 1971 | | pagina 32