- 13 - geknauwd en opnieuw gebruikt. Speelde men met z'n allen, dan kauwde je telkens een nieuwe proppe Zover dan de jongenshygiëne"maar waarschijnlijk was het ontstaan ter voorkoming van ruzie. Een hygiënische poging van vaderskant, om het kranten papier te weken en dan te stampen, had weinig suc ces. "Knauwen was beter" Toen aan het eind van de vorige eeuw de "kunst stof" papiermaché voor poppen, beeldjes etc. in omloop kwamlag de vertaling voor de hand dat heette op Kwadendamme nooit anders dan "geknauwd papier" Buil. 16. Over hetzelfde onderwerp werden in Bulletin 16 (blz. 19, 20, 21) nog enkele inlichtingen ge vraagd. Blijkens de antwoorden, waren bepaalde blz. 18-19. spelletjesals door J. Kareis beschreven, ook in CzSdk en Gde bekend; op de Z.eil. zijn ze niet bevestigd. blz. 20. Het "seizoen" voor het schieten. Dit hing direct samen met de "groei" van het materiaal; de vlier takken moesten op de goede dikte zijn, om te wor den uitgehold. Overigens was een busse of spuite die niet nieuw meer was niet te versmaden hoe meer gebruikt, hoe gladder; deze gladheid werd bij het opnieuw in gebruik stellen ook bevorderd door "flink spugen". blz. 21. Omtrent ander gebruik van de busse, bijv. ter vervanging v.h. handvat v.e. zekel, geen bevesti ging. Nog iets over de mutsendracht in Land v.Kadzand. In tegenstelling met wat Buil. 16, blz. 4 werd vermeld, merkt mevr. Verkruysse (Groede) op, dat de tipmutse (zwart kapje van merinos) alleen als ondermuts van de witte muts werd gedragen. Arbei dersvrouwen droegen bij het werk op het land 'n kappemeestal gemaakt van een restje mantelstof 1 bruin, blauw of groen. 1) d.w.z. stof van.het vrouwejak van de kadzandse dracht, zie W.Z.D. 570, art. mantel.

Nehalennia | 1971 | | pagina 15