4 - Reimerswaal aan het wat-er hebben moeten prijsgeven. Wij heb ben zo het gevoel dat ieder dat weet, maar toch komen er as pecten bij te pas die opsomming noodzakelijk maken. dQc cupatiegeschiedenis Men spreekt over "blokverkaveling" in de oude zin en modern rationele verkaveling in de nieuwe zin. Zeeuwsch-Vlaanderen vormt een uitzondering omdat daar een groot deel met blok verkaveling gerekend wordt tot de wegdorpen van oudere zee kleipolders. Een bijzondere vorm van wegdorpen groepeert zich langs een weg, die men als uitgangspunt van menselijke bezigheid zou kunnen beschouwen, terwijl de tot het betrokken bedrijf behorende cultuurgronden daarachter in een kortere of langere strook in het landschap "opstrekken" (wegdorpen vlaams type). De oude dorpen liggen op de kreekruggen. Vooral met behulp van de toponymie komt ook Dekker tot'deze conclu sie:. "Interessant is de ligging van de dorpen met oude namen: WemeldingeKloetinge, Goes, Yerseke en Kruiningen. Ook Kapelle en Biezelinge, die wij tot- de oude plaatsen mogen rekenen, liggen op dit systeem. Het beeld dat Zuid-Beveland te zien geeft is veel treffender dan op Walcheren.""Wij kun nen hier spréken van een sterke bewoningsconcentratie op de grote kreekruggen in een tijd toen het overige gebied nog nagenoeg leeg moet zijn geweest". Wij moeten bij de ligging op de kreekruggen, die wel een tijdstip van begin van bewo ning en uitbreiding inhoudt, beseffen, dat het niet gaat om dorpen maar om bewoning met een verspreid karakter:' de bewo ning op Walcheren zal zich na 800 meer landinwaarts hebben uitgebreid over de kreekruggen en de oude kleiplaatgronden terwijl Zuid-Beveland in ieder geval in de 10e "eeuw, en mis schien al vroeger, bewoond was. e. Vliedbergen De Klerk is het beslist niet eens met Vlam dat de vliedbergen niet op de kreekruggen, maar aan de rand ervan of in de poel- gronden liggen. Hun ligging, aldus de schrijver, bewijst dat zij volkomen op een lijn te stellen zijn met de andere ele menten, boerderijen, dorpen en wegen. Er zijn hoge en kleine vliedbergen, maar'de kle-iné kunnen wij gelijkstellen met de in de 11e eeuw in Zuid-Beveland voorkomende eenvoudige neder-

Nehalennia | 1972 | | pagina 10