- 5 - zettingen van een aantal huizen bij elkaar, de latere dorps kernen en verspreide boerenwoningen (Dekker). Kerk- en parochiestichtingen Gemakshalve onderscheiden wij twee groepen 1. Die van hoge ouderdom: BurghHaamstede, Zierikzee, Ouwerkerk, Domburg, Oost- en Westkapelle, Middelburg, Souburg, Monster, Sabbinge, Kats, Goes, Kapelle, Bieze- linge, WemeldingeKruiningen en Yerseke. 2. Parochiestichtingen aan het eind 12e- en in de 13a eeuw: Kloetinge, Goes, Wissenkerke, 's-Eeer Abtskerke, Sinouts- kerke, Wisse, Yerseke, Kruiningen, Ellewoutsdijk, 's- Heer-Arendskerke's-Heer-Hendrikskinderen, Kattendijke, Kapelle, Eversdijk, Waarde e.a. Waderhand ontstonden nog enkele parochies op Walcheren. Er is een zekere periodisering in de bedijkingsactiviteit aan te wijzen. In de vijftiende eeuw is slechts weinig land op de zee gewonnen, de opleving bereikt haar hoogtepunt in de 17e eeuw (kooplieden die interesse hebben in de land aanwinning). In de 19e en 20e eeuw toont de staat grote be langstelling, terwijl het particuliere initiatief blijft. De verkavelingen na 1600 hebben reeds een goede indeling met gebouwen op de kavels. De ontsluiting in de kleine polders is soms minder goed. Wederzettingselementen Tot de nederzetting in enge zin rekent Heslinga: wegen, gebouwen, erven, tqinen, nutsvoorzieningen en andere infra- structurerende installaties. Er zijn twee onderscheidingen te maken die algemeen zijn en voor Zeeland in het bijzonder. Algemeen voorkomend zijn kerk, kerkhof en kasteel. Meestal is dc kerk het centrale element: in tegenstelling tot de boerderij niet van hout maar van steen. Dikwijls het oudste gebouw en van grote betekenis voor het geestelijk leven. Een overgebleven restant kan de ligging van een voormalige nederzetting aangeven. De kerktoren van Kortgene was het enige gebouw dat de ramp van 1530 overleefde en vormde de aanzet voor de wederopbouw.

Nehalennia | 1972 | | pagina 11