- 7 - toch een wezenlijk element vormt in de nederzetting. Moei lijker wordt het als we denken aan de op een bepaalde afstand van de nederzetting gelegen kastelen: St. Maartensdijk, West- Souburg e.a. "Totaal onduidelijk is de eventuele invloed die de meeste overige nederzettingen in vorige eeuwen hebben on dergaan van een'nabijgelegen adellijk huis. De term kasteel is in dit verband overigens veelal een te weidse aanduiding van wat meestal niet meer was dan een versterkte boerderij. Van een eventuele invloed in sociale zin schijnt tenslotte in Zeeland weinig sprake te zijn geweesst." Vliedbergen Over de vliedbergen is al zoveel geschreven, dat we kunnen volstaan met de opmerking dat zij veelal het oudste element in de nederzetting vormen. Nederzettingstypen Heslinga onderscheidt gegroeide en geplande dorpen. 1. Gegroeide dorpen, ouderdom: onduidelijk; ontstaan: enkele landbouwers; grens: gegroeid; vorm: onregelmatige platte grond; verkaveling: meervoudig systeem. 2. Geplande dorpen, vaak exact te dateren; systematische ontginning, grens bij het begin vastgesteld; regelmatige plattegrond; enkelvoudig systeem van verkaveling. Typen: Burgnederzettingen circa 900: Domburg, Oost-Souburg, Middelburg, Burgh (Schouwen), Aarden burg en Oostburg kunnen wij er allicht ook toe rekenen. Plattegronden van bijvoorbeeld Middelburg, Souburg en Burgh laten ons niet in het onzekere. Kingdorpen Na de burgnederzettingen komen de ringdorpen waarvan De Klerk aanneemt dat zij tussen 950 a 1000 en circa 1100, al thans een aantal ervan, kunnen zijn ontstaan. Hij wil liever

Nehalennia | 1972 | | pagina 13