- 11 - 266 'n seventig .jaor gelejen waster op veel 1 oven ook nog 'n kafputAs 's winters d'èrrebeiers in 't schure dossenden mos sen ze nao ielke weke d'n boel schóonmaoken in da kaf in de kafput briengen. Da kaf mos in in gêên geval in de bocht (om heinde mestvaalt), want dan zou dadde laoter as de misbocht uutgemist Wier op 't land kommen. In d'n zeumer wier -ta kaf wè open gevoerd op de weijen. Da kon gêên kwaod, omda bie schie:ten van de vuulte (kiemen van de onkruidzaden), da deur de koeien opg'eten wier. Opmerking. VI.2.D. 395 maakt onderscheid tussen kafpit(-put) (buiten), waar het kaf, ongeschikt voor veevoer (meest gerstekaf) op werd gegooid en de bewaar plaats in de schuur: kafdilt, kaf'oek, kafvek, kafsolderwaar het voor veevoer geschikte kaf werd opgeslagen. Op de kafpit buiten vonden doen- ders hun kostje. II. OMTRENT SCHAAPSTALLEN IN DE OMGEVING VAN OOSTBURG, naar inlichtingen, ingewonnen door D. Dekker. Volgens mededelingen van Iz. de Smit (71) was er op de hofstede van diens grootvader in de Henricuspolder (thans bewoond door G. de Nood) een schaapstal voor de kudde, met kribben en restêêlen en een slaapplaats (kavanevoor de herder (schaeper Er waren veel weiden en dijken op het bedrijf. Als de kudde ver van huis weidde, werd 's nachts geperktze overnachtte in een verplaatsbare schaopenbocht of -perk van latwerk; de schaoper sliep bij de kudde op een soort bed op een slee; de hond onder het bed. Als de kudde ergens anders geperkt moest worden, ging het vervoer van latwerk enz. per slee, bespannen met twee paar den van de hofstee. Soortgelijke inlichtingen werden verstrekt door Govaert, even eens uit Oostburg, wiens grootvader aan de Kruisdijk woonde op het hof: Pax intrantibus, Salus Transientibus (vrede de binnen komenden, zegen de voorbijgangers).

Nehalennia | 1972 | | pagina 17