- 12 - Deze beide schaapsstallen zijn al lang verdwenen. Maar de schaapsstal, die het eigendom was van de schaoper J. de Bourgraaf, staande op korte afstand van het hof Konijnenberg (Kernienberg) is eerst in 1972 door brand verwoest. De schaoper placht nog in 1910 met zijn kudde naar ft schorre bij Retranchement te trekken; hij stierf zelf in 197^« Behalve op weiden, schorren en dijken werd de kudde als een stuk bouwland was a1gemend, ook wel daarheen geleid om de rêêkanten enz. af te grazen. In de winter bleef de kudde dichter bij huis, ze werd dan "gewacht lanst dieken en wegen III. IETS NADERS OVER KLUIS (naar aanl. van vragen daaromtrent (Buil. 16, p. 33)- W.Z.D. geeft kluis als afgesloten slaapplaats in de stal voor de knecht. Aldus vooral bekend L.v.Ax., L.v.H. Op de hofstede van Dekker werd de naam Kluis gegeven aan een opkamer in het huis; eronder was de kêêtkelderer boven de kêêtzolder (kêê_t keuken). Deze omschrijving komt overeen met die door J. Eossêêl (Aardenburg) gegeven is. (Buil. 16, p. 32-33) van 't convent liggend boven de melkkelder, die als slaapplaats voor de knechts diende. Aan te nemen is, dat bij de fam. Dekker, die van moeder's zijde uit Axel stamde, de Axelse benaming kluis inplaats van de west-Z.Vl. naam Konvent is gebruikt IV. Aantekeningen en aanvullingen bij termen in verband met het inspannen der paarden enz. genoemd in Bulletin 16. Korter kimmen (blz. 26, nr. 35)i aldus Dekker, is niet strakker op de stuitreep zetten, maar de kinnekettienk, die aan de toom van het handpaard anpérdzit, inkorten. De stuitrêêp (Z.V.W. 't kardêêl) daarentegen behoort tot het tuig van 't roepèrd. Wanneer 't roepêrd korter gelegd moet worden, doet men dit door 't kardêêl te knoppen.

Nehalennia | 1972 | | pagina 18