- 13 - Daar deze knopen de vorm van een 8 hebben, wordt dit ook ge noemd 't kardêêl achten. Kaar gelang dat nodig is, worden één of meer knopen op elkaar gelegd. Dobbelliene, ienkelliene en loeie (blz. 16). Behalve bij vervoer langs de weg met de boorewagen met twee span, werd ook bij de sêêze of 't gerij, waarvoor den bok of 't gerijpèrd gespannen is, de dobbelliene gebruikt. Een paard, dat geleerd heeft "in d'and te gaon mee 'n dobbel liene" kan niet.worden gebruikt mee de ienkelliene of loeie, want dien is da snokketuug nie gewend." Het lusvormige ondereind van de ienkelliene, de zgn. 'and'aove was niet van kardêêltouwemaar van koeieband, dikker touw dan de rest van de lijn. Als de knecht aan 't ploegen was, most-ie die liene op liengde maoken dwza-t-ie te kort was wier-tie uutgeliengd of af genokt was-tie te lang, dan wier die opgenoktDit opnokken gebeurde met dezelfde knopen in 8-vorm als bij 't kardêêl achten De uitdrukking "lanst Bassevelde op 'n paerd krupen"genoemd op blz. 6, brengt Dekker andere gezegdes te binnen over on handigheden van een paardeknecht 1. "Op koeiewachtersènde uutvallen"d.i. bij het keren met zijn paarden op bewerkt land terecht komen. De knecht moet dat van te voren berekenen. Hij kan de afstand ook meten, b.v. met de ploegstoker, maar een ervaren knecht hoeft dat niet. En "bij 'n knechtje van d'êê(r)ste broek, is 't tienmaol meten en nog nie weten" Het is ook een oneer, als bij het mennen langs de weg de knecht schoven van de wagen verliest; men zegt dan "de knecht ei ge- scheten.

Nehalennia | 1972 | | pagina 19