-14 - v. Omtrent waoteren (drenken) van het vee in de winter in West- Z-Vlaanderennaar aantekeningen van D. Dekker. "As de béésten in de winter op stal stoengenwieren ze twêêmaol op fn dag gewaoterd op d'n bocht (omheinde mest vaalt voor de stal). Da gebeurde in 'n 'Outen bak, die wier vol waoter gedaon. In d'n bom (bodem) van die'11 bak was 'n rond gat mee 'n pinne d'r in. As de béésten dan d'r goesting gedroenken aon, mos die pinnen d'r uutgetrokken oor'n, want as 't wa-oter d'r in bleef in t goeng vriezen, dan kwam d'n bak vol ies in da mos de biele d'r an te passé kommen in da was géén kattepisse (geen kleinigheid)! Binst-an die béésten, paeren in koeien dan op d'n.bocht waoren, wieren de slieten .(vakken, boxen, elk voor twee koeien, paarden) uutgemist in wier 't eten in de 'kribben gedaon." Aantekening redactie. Als typisch Zeeuws-Vlaams zijn op te merken bocht in de betekenis omheinde mestvaalt (W.Z.D. 113 art. bocht 3); (verg. mispit op Z.eil. goesting hierbij is in W.Z.D. 262 opget. "wordt als vlaams gevoeld"; t.o. zeëuws-vlaams goestez'n goeste drienken zijn dorst lessen. slieten (W.Z.D. 876) staat als-Z.-VI. t.o. bochten W,Z.B. (verg. W.Z.D. 113, art. bocht 1 (1).in deze betekenis. Hoe noemt men ze op T.; Sch.-D.; Ofl.? Omtrent het drenken (waeterenvan het vee op de Z.eil. vonden we het volgende Walcheren J. Vader Een oud-Walcherse Hofstee (p.1l), ver telt dat het drenken in de stal gebeurde "voor de koppen van het rundvee liep de lange houten drinkbak.deze bak werd geregeld bijgevuld uit "de stêênpit" (welput), die zich aan "de straete" bij de voorgevel van de schuur bevond. De drinkbak was doorgaans door .een paar tussenschotten in vakken verdeeld. Op deze manier hoefde "de besteller"(verzorger), als er maar enkele stuks vee op stal stonden, alleen de beno digde vakken te vullen. "Het vullen had plaats d.m.v. een losse goot, die vanaf de welput naar de stal liep en na ge bruik terzijde gelegd kon worden."

Nehalennia | 1972 | | pagina 20