- 15 - Zuid-BevelandEvenals in Z.-Vlaanderen gebeurde het drenken van het vee op Zuid-Beveland op het erf van de hofstee, aldus een aantekening W.Z.D. 1109. We horen graag meer bijzonderheden hierover. Was er een dergelijke drinkbak als boven voor Z- Vlaanderen is beschreven. Of was er. een "vaete" op het erf? Hoe ging het op Tholen; Sch.-D. en Goerce-Overflakkee VI. Aantekeningen omtrent het personeel op een grote Noord- Bevelandse hofstede (in aansluiting met Buil. 16, blz. 32), eerste kwart twintigste eeuw. ingezonden door A.L. Schrier Er waren toen op de hofstee van Van Hoorn te Kortgene (nu F.G. Israel) drie inwonende knechts. Al het andere personeel kwam te voet van Wissenkerke3 a ka. heen en weer, ook vrouwen en aankomende meisjes. Onderweg werd 's zomers een grote kruik water meegenomen, op de rug. Tussen de middag kwamen allen naar de schuur om daar te eten. Vooral na de lange vermoeiende werkdag was de tocht terug naar het dorp zwaar. Uit de jaren twintig herinnert Schrier zich een eerste begin van mechanisatie. Bij een buurman van Van Hoorn zag hij toen vier knechts, elk met een handwiedmachine "peeen risse" (in rechte lijn wieden tussen de jonge bietenplanten W.Z.D. 79^, art. risse(n)De machientjes waren onderling verbonden aan een houten boom, daaraan weer 'n zwierige (zwing, trekhout, W.Z.D. 1206) met een paard, dat door een koeinwachter aan de teugel geleid werd; het werk werd hierdoor veel verlicht. In het algemeen merkt Schrier op, dat het inwonen van de knechts op Zuid- en Noord-Bevelandse hofsteden ook afhing van de ligging van de hoeve t.o.v. een dorp. Lag deze in of dichtbij het dorp, dan waren de knechts soms helemaal niet "in uus", maar woonden ze op het dorp, evena.ls de arbeiders. Naar aanleiding van deze Nalezing van Bulletin 16 zijn nog enkele inlichtingen gevraagd. Wilt deze beantwoorden op Antwoordbladzijde .1 Hartelijk dank

Nehalennia | 1972 | | pagina 21