- 20 - beantwoording Bull. 17 (vervolg) op stugge, gesloten, koppige karakters. Tot zo'n ge- dachtenassociatie - om een deftig woord te gebruiken - kan hebben meegewerkt, dat men van deze aardappelsoort, terecht of ten onrechte geen hoge dunk had. Inlichtin gen, mij vriendelijk verstrekt door dhr. J.D. Dorst te Burgh-Haamstede, wijzen inderdaad in die richting "Hoewel de Friesche Mij. van landbouw, aldus schrijver, veel in het ras zag als consumptie-aardappel, was de naam ervan "besmet", daar hij aanvankelijk (1893) als fabrieksaardappel in de handel was gebracht In Zeeland deed deze soort eerst veel later haar in tree, n.l, gedurende de eerste wereldoorlog. In Ge- schiedenis van den Zeeuwschen Landbouw (19^-6) schrijft P.J. Boumam hierover (p. 31^, 315): "In Zeeland kweek te men tot 191 If voornamelijk aardappelen van bijzonder goede qualiteit Zeeuwse Bonte en Blauwe. In 1917 en 1918 stelde de regering een vaste prijs per mud vast, ongeacht de qualiteit. Deze maatregel had ten gevolge, dat men in Zeeland aardappelen van hogere opbrengst, doch mindere qualiteit ging verbouwen, o.a. Eigenhei mers Is bovenstaande redenering juist, dan zou de scheld naam dus in Zeeland eerst omstreeks 1918 ontstaan zijn. 10a.b. (opg. Kwda 'k mè (a) emes(b) immesde kans ziee, za 'k 't doee als ik maar even de kans zie. bev. (in de vorm êêmesd. Gs; in de vorm imme(r)s d. Ier.; door Vwp. als omes. Aant. Waarschijnlijk is in dit woord de middeleeuwse betekenis van immersummers ooit bewaard ge bleven (z. Mnl.Wdb. Verdam). In het gegeven voorbeeld past inderdaad "ooit" evengoed als "even". De tegenwoordige betekenis van bw. im mers (ze. omm(r)s) toch is van later tijd. 11. opg. Vwp. Z' 'n nieuwen èrkel an dad-'uus gebouwd bev. d. Adb; Mdh.; Smd., met aant.: verouderd. Voor de wisseling -er/-el in de uitgang v. znw. en ww, zie W.Z.D. 762, onder 3.

Nehalennia | 1972 | | pagina 38