- 28 - Beantwoording Bull. 17 (vervolg) Voor Land van Axel wordt de lijkstoet met dragers en te voet opgetekend als "vroeger gebruikelijk". Wanneer is ze ongeveer verdwenen Kan iemand ons voor Zeeuws-Vlaanderen en Land van Axel nadere inlichtingen of lectuur hieromtrent opgeven 3Aanvullende opmerkingen omtrent de huisslacht WalcherenNog verscheidene jaren na de oorlog 19^0- '*t5 ging de huisslacht in de vanouds gebruikelijke vorm voort. Ze is vooral teruggelopen sinds omstreeks 10 jaar geleden het houden van varkens in de kom van het dorp verboden werd, zo o.m. op Domburg. Het v;as vooral bij de kleine boer, ev. landarbeider en dorpsbewoners, dat de slacht een ceremonieel karakter had. Op de hof steden werd meermalen per jaar geslacht, zonder bij zondere "plechtigheden" en niet alleen ih de herfst voor de wintervoorraad. In de laatste jaren wordt na de slacht gebruik gemaakt van diepvries inplaats van inzouten en derg.soms particulier, soms door bemid deling van de dorpsslager, of door coöperatief aan schaffen van een diepvries. Zuid-Beveland. A. de Boo neemt 19^0 als grens van de huisslacht volgens oud gebruik. Men zie o.m. het be kende verhaal van Poldermans "Om de Vèrkesblaeze" in de bundel Zuid-Bevelands Lief en Leed (herdrukt 1972). Is inderdaad de huisslacht in de na-oorlogse jaren geheel verdwenen op de Bevelanden TholenVolgens opgave van D. Roozemond (Stavenisse) bleef de huisslacht op het eiland Tholen in zwang tot na het rampjaar 1953- Sch.-Duiveland. Van Langeraad tekent aan dat bij de huisslacht in oude trant de borrel werd geschonken na het branden en afschrappen van het varken, maar vóór het opensnijden. Dit was, meen ik algemeen het gebruik. Omtrent het teruglopen (verdwijnen) van de huisslacht is niets opgetekend. Is hier ook 1953 als uiterste datum aan te nemen

Nehalennia | 1972 | | pagina 46