- 25 - streeks coor het Kanaal naar huis te varen. Liever heeft hij de veel langere en ruwere weg.om Ierland en om Schotland heen gekczen om zich met zijn buit eerst maar eens op de neutrale rede van Bergen in Koorwegen in veiligheid te bren gen. Di" was een weg die in benarde dagen door de onzen wel eens vaker werd gebezigd. Zo o.a. door De Ruyter zelf, toen hij in de zomer van 1665 van zijn vermaarde tuchtigings expeditie rondom de Atlantische Oceaan terugkeerde, laatste lijk uit lerreneuf (Newfoundland)Op meesterlijke wijze had hij toen zijn met onderweg genomen prijzen aangegroeide vloot onder de Noorse en Deense wal langs veilig in de moeilijke Eemsmonding weten binnen te brengen, juist op een ogenblik dat zijn land hem dringend nodig had. (Zie LINSCHOTEN VEREE- NIGING, deel LXÏI 1961.) Kort daarop (october 16S5) is een soortgelijk kranig stukje verricht door Pieter de Bitter, die de retourvloot uit Indië via diezelfde omweg behouden achter de Waddeneilanden heeft weten door te loodsen; boei end verhaald in Warnsinok's "De retourvloot van Pieter de Bitter", 's Gravenhage, Martinus Nijhoff 1929- ESCORTE VERZOCHT. Op ontvangst van het bericht dat Rochussen met zijn prijs te Bergen in Noorwegen lag, heeft "Abraham van Pere, ende Con sorten, Koopluyden woonende binnen Vlissingen in Zeèlandt" bij de Staten-Generaal een request ingediend om Landshulp bij het binnenbrengen van d'Eendracht en haar Engelse prijs, waaraan bij deze gelegenheid een waarde werd toegekend van zeven ton gouds, zodat ook aan de Staat en aan de Stadhouder daar veel aan gelegen moest zijn. Hierop werd, na raadpleging van de Stadhouder, aan De Ruyter opgedragen, twee van zijn fregatten naar Bergen te sturen "met ordre om op de voorszEngelsche Prijs te passen, ende voor soo veel mogelijck voor alle gewelt ende attacques onder?;egen te protegeren, te bevrijden, ende secuyr in de Havenen van desen Staat te convoyeren, etc." Datum 26 Aug. Ondertussen werd echter op 1 september door een Commissie- vaarder bericht dat hij ter hoogte van Petten een Engelse vloot van ongeveer 130 schepen had gezien. Na advies van de Prins is toen besloten om deze tijding onverwijld ter kennis van De Ruyter te brengen "om daer op behoorlijcke reflexie

Nehalennia | 1973 | | pagina 33