- 26 - te nemen1'. Van deze werd vervolgens op k september bij de Staten-Generaal een brief in behandeling genomen, luidende dat de twee fregatten plus een galjoot die naar Bergen waren gestuurd "wegens contrarie Wint, noch de hooghte van Texel niot (haddon) bereyckt, also hy (d.R.) deselve gisteren noch hadde gesien, derhalve hy hoopte, dat sy de Vyanden soo nom- breus ghevaer wordende, liever op ons weder sullen af-komen, als haer daer van te laten overweldigen." HELP -NU UZELF. Zo moest Isaac Rochussen zich maar zonder Staatshulp zien te redden. En zo heeft hij dan op een keer de gelegenheid gun stig geacht om de gastvrije rede van Bergen-Noorwegen vaar wel te zeggen en de oversteek naar de Waddeneilanden te wa gen. Deze stoute sprong slaagde echter slechts ten dele, want dienaangaande hebben op h October "d'Heeren Gedeputeer den van de Provincie van Zeelandt ter vergaderinge van de Staten-Generaal voorgedragen dat Capiteyn Isaacq Rochus, naar dat hy wel negen dagen op de Kust van Hollant soo voor 't Vlie als Amelandt door graeuw Weder gesworven hadde, ge- nootsaeckt was op den 13/23 September (dwz. Oude resp.Nieuwe Stijl. v.B.) laatstleden op de Riviere d'Elve binnen te loo- pen, nevens sijn genomen Engelsche Oost-Indische Prijs, daer mede hy eenige weecken tot Bergen in Noorwegen hadde gele gen." Hier nu, in neutraal vaarwater, mocht Rochussen zich redelijk veilig achten. Niettemin dreigde er opnieuw gevaar, zoals uit een verdere mededeling van Gedeputeerden blijkt "Dat hij 's anderen daeghs gewaerschout wierde dat een En- gelsch Convoy naer (na) hem op de voorsz. Riviere mede was gekomen, bestaende in drie oorlogh-schepen, twee gemonteerd met vijftigh, ende 't andere met ses-en-dertigh Stucken ne vens een Brander, dat hij hem (zich) niet kloeck ghenoegh vindende om die macht te wederstaen, resolveerde staende voet vijf smacken uyt syn Prijs te lichten, om die aldaer binnen Hamburgh in salvo te brengen, ende voorts nevens de voorsz. Prijs soo hoogh na de Stadt Hamburgh te komen als 't immers mogelijck was, vresende voor een attacque van de Engelsche, die al omtrent Staden gekomen waren. (Stade, oud Hansa-stadjeligt bewesten Hamburg aan de linkeroever van de Elbev.B.)

Nehalennia | 1973 | | pagina 34