- 13 - 53. (Sis.) Grollen, en bassen ruzie maken (lett. brommen en blaffen) bev. BksGde.; Obg. 5^+. (Sis.) die gruus lust ik nie dat slechte brood....; bev. Obg.; door Vwpgeg. voor bruin brood. 55- (Sis.) Ie valt van de kerke op 'n dróogen1errienk springt van de hak op de tak bev. Bks.; CzObg. 56. (Sis.) 'n 'alven gedraoiden a. een halve gare (iem. die niet helemaal "bij" is); bev. Bks.; Gde.; Cz Sdk.; Obg. b. iem. die een beetje dronken is bev. Obg.; Bvt. c. als benaming van een "slaatje" van koude eieren en augurken niet bev. AantMdh.; Smd. voor a. zegt men 'n halven draai. Nog iets over begrafenisgebruiken (in aansluiting met Buil. 18 blz27) irC.J.P. Rosier schrijft het volgende over de begrafenis plechtigheden, zoals ze nog steeds te Kortgene op Noord-Beve land plaatsvinden De overledene wordt per lijkauto naar zijn laatste rustplaats gebracht; de dragers lopen naast de lijk wagen, er achter loopt de rouwstoet van naaste verwanten, vrienden en overige genodigden in paren. Voor het hek van de begraafplaats houdt de lijkauto halt, de kist wordt op een baar gelegd en door de dragers naar de groeve gedragen. Na de plechtigheid wordt de lijkstoet op dezelfde wijze gevormd en keert terug naar het sterfhuis. Het luiden tijdens de begrafenisplechtigheid Zodra de stoet zich bij het sterfhuis in beweging zet, begint de klok op de toren van de Hervormde kerk te luiden. Dit lui den eindigt zodra de stoet bij het hek van de begraafplaats is aangekomen. Als na de ter aarde bestelling de stoet zich bij het hek opnieuw heeft gevormd, begint de klok opnieuw te lui den, tot na aankomst bij het sterfhuis de stoet wordt ontbon den. Dit luiden is het werk van de smid, die van de trans van de toren de plechtigheid kan volgen. Ir. Rosier woonde in de naoorlogse jaren verscheiden malen zulk een plechtigheid in Kortgene bij, het laatst in 1971- Alles geschiedt nog als beschreven; alleen gebeurt het luiden thans alleen nog op

Nehalennia | 1974 | | pagina 15